Temperatura w kolumnie.

Pytaj śmiało, na pewno chętnie pomożemy.

Temperatura w kolumnie.

Nieprzeczytany postprzez rafaelfil5 » 28 mar 2019, o 08:24

Witam.Jaką powinno się utrzymywać temperaturę na kolumnie podczas całego procesu ?
rafaelfil5

Re: Temperatura w kolumnie.

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 28 mar 2019, o 09:07

Nie ma czegoś takiego. Sprawa wygląda tak, że wartość temperatury mamy w dupie. Dla nas liczy się tylko czy stoi czy rośnie, a to potrafi mam powiedzieć zwykły najtańszy termometr za 10 zł, aby tylko pokazywał dziesiętne.
To samo dotyczy odświeżania. Mitem jest to co piszą na innych forach, że ma być co sek, dla mnie może to być nawet co minuta bo mamy mnóstwo czasu na reakcję.

Pozdr Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez mario1133 » 28 mar 2019, o 19:50

Niestety panie Pawle nie masz racji.
A co jak mu termometr bedzie pokazywał 90 bo sie okaże ze nie ma na tyle alkoholu w kolumnie zeby sie ustabilizowała? Bo z tego co wiem to Tu twierdzisz ze w kegu termometr jest nie potrzebny i wtedy ten ktoś nie wie czy ma tam alkohol czy nie ma

Dla kolegi temp wrzenia etanolu to 78.3 z mojego doswiadczenia wynika ze termometry chińskie pokazują mniej nawet około 6 st wiec jak będziesz miał w granicach 70 to najważniejsze by była stałą temp ale jak np bedziesz miał ponad 80 to juz bym sie zastanawiał czy np kolumny nie zalewa itp czy temp spada czy rośnie
mario1133

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 29 mar 2019, o 09:25

Od kiedy to na podstawie wartości temperatury w kolumnie wiesz ile jest alkoholu??????????/////// :yyyy:

Nie jestem wszyscy, mam swoje sprawdzone i pewne sposoby. To, że termometr nie pokazuje prawdziwej wartości nie znaczy, że nie ma tam temperatury książkowej.
Przy zachowaniu prawidłowego RR temperatura w kolumnie jest zawsze taka jaka powinna być i możesz tam kalibrować te swoje drogie wypasione termometry.
Ja tego robić nie muszę bo tak jak pisałem wartość temp mam w dupie, dla mnie liczy się tylko aby termometr dał znać jak zaczynam tracić połki a z tego zadania termometr za dychę wywiązuje się znakomicie.
To samo dotyczy kończenia. Na wzrost w kolumnie jest lepiej i pewniej kończyć niż na być może przekłamaną wartość w kegu.
Górny nie trzyma w kegu ni ma. PROSTE!

Ewentualne krytyczne zalanie kolumny wyraźnie słychać i aż kolumna zaczyna dygotać, a tani termometr także zaczyna wariować.
Dla mnie drogie termometry to kasa w błoto.

Pozdr. Paweł.

Rektyfikacja jest prosta jak budowa cepa, odbywa się sama i wystarczy jej tylko nie przeszkadzać.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez rafaelfil5 » 2 kwi 2019, o 18:58

Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.
Jeszcze mam pytanie odnośnie kończenia. Z tego co zrozumiałem gdy dolny termometr przestaje trzymać wartość i temp rośnie to przerzucamy się na górny a gdy górny zaczyna pokazywać coraz większą temperaturę to kończymy proces?
rafaelfil5

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 3 kwi 2019, o 08:16

Tak, jak górny nie trzyma w kegu ni ma.
Reszta "alko" zostaje w rurze, lub możesz odkręcić zaworek i spuścić jeszcze trochę rozpałki.
Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez mario1133 » 3 kwi 2019, o 18:17

Rafa weź go nie słuchaj ! On nawet czytać ze zrozumieniem nie umie
Jak Ci temp na 10 półce ruszy o 0.2 st to zredukuj o jakieś 10 ml i później znów zmniejsz nie wiem jakie masz fi kolumny ale jak masz fi 70 to wolniej niż 20 ml nie odbieraj szkoda juz czasu.

Siedestyluje jak pojedziesz na kolumnie fi 70 prędkością 40ml bez redukcji do końca aż górny nie bedzie trzymał to w kegu już nie bedzie alkoholu ?

Jak tak myślisz a pewnie myślisz to skończ sie już wypowiadać na forum bo tylko młodzi przez Ciebie same straty będą mieć zanim sami dojdą co i jak robic
mario1133

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 4 kwi 2019, o 07:55

Przecież uczyłem jak się kończy. Proszę sobie jeszcze raz przeczytać: viewtopic.php?f=9&t=499 i nie wprowadzać innych w błąd.
Gdzie tam jest napisane, że kończymy tempem 40mm????????????????/// :głupek:
Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Powrót do Problemy z rektyfikacją. Pomoc dla początkujących i nie tylko...