Wędzenie? Drobnostka...

Porozmawiajmy o zdrowym odżywianiu, zdrowym stylu życia i aktywności fizycznej.

Re: Wędzenie? Drobnostka...

Nieprzeczytany postprzez arcii111 » 10 wrz 2018, o 17:05

Nie mam w zwyczaju chodzić w goście o 1.00 w nocy.
arcii111

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 11 wrz 2018, o 08:45

To żeś wybrnął.

Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez arcii111 » 11 paź 2018, o 16:31

No i zainspirowany tematem buduję wędzarnie. Komora wyszła podstawa 60x60 wysokość 110cm. Palenisko niestety tylko 30×40cm takie formatki mieli na złomie. Dopiero będę spawał.
Mam pytanie rurę dymną robić 100cm 150cm czy 200cm
arcii111

Nieprzeczytany postprzez Houdini » 11 paź 2018, o 18:42

W zupełności wystarczy ci 100 cm. Przy długim kanale trudniej uzyskać wyższą temperaturę potrzebną przy niektórych mięsach.
Houdini

Nieprzeczytany postprzez MarTcziX » 11 paź 2018, o 23:40

Cześć.

Houdini no nie do końca, bo wszystko zależy co kto chce otrzymywać, jeśli priorytetem jest wędzenie na zimno to ciekawe jak latem chcesz w metrowym kanale schłodzić dym do max30*C ? ;) Ale kiedy priorytetem jest wędzenie ciepłe czy gorące to w pełni zgoda :spoko:
Swoją drogą w tegoroczne lato to ja na zimno wędziłem nocą, bo w dzień samo powietrze było za ciepłe ;)

Arcii - główne pytanie, jak najczęściej wędzisz? Ciepło czy zimno?
Co do paleniska to na zdjęciach z góry tematu palenisko miało jak dobrze pamiętam 50x40 wewnatrz i było lipne, tzn. lipne, no lubiło się często drewno płomieniem zapalać, trzeba było chodzić, doglądać, pilnować, palić mniejszymi kawałkami - takie to było dla mnie upierdliwe po prostu, teraz mam 70x70 wewnątrz i niczym się nie przejmuję, rozpalę, wygrzeję chwilę, dołożę drewna - takich standardowych klocków kominkowych, po godzinie rozgarnę, i później już idę zajrzeć raz na godzinę/półtorej i ewentualnie skoryguję ułożenie - dla mnie wygodniej po prostu.
Zrób tak jak planujesz, powędzisz kilka razy i będziesz wiedział czy zostawiasz czy robisz większe - a później to już kwestia wprawy i opanowania własnego sprzętu - tak jak z kolumną ;)

Pozdro :piwo:

Ps. Wiecie może coś na temat w miarę dokładnego +/- 5*C taniego termometru na bluetooth - co by temperaturę z komory widzieć na smarkfonie?
Zawsze po prostu patrzałem przez okno z domu na termometr w drzwiach komory, ale się tuje kuźwa rozrosły i zasłaniają :D
Obrazek
https://www.youtube.com/watch?v=As6IOAw5pHA - nowe hobby - sylwester 17/18
Metro 2033 Redux - polecam dobrą gierkę...
MarTcziX

Nieprzeczytany postprzez lizard » 12 paź 2018, o 04:57

Ja tak nieśmiało... :D
A dlaczego by nie zastosować dymogeneratora. Oszczędne to. Mamy pełna kontrolę zadymienia. A dodając elektryczny element grzejny w komorze mamy też pełną kontrolę grzania. Kompaktowe to i bezproblemowe.
lizard

Nieprzeczytany postprzez arcii111 » 12 paź 2018, o 08:23

Wędzę na gorąco do beczki mialem duże palenisko obmurowane w ziemi, rura140 cm na 250mm i jak piszesz MTX rozpaliłem obsuszylem i przez 2h mialem te 60* na koniec dokladalem jalowca zadymilem i ok. Teraz bedzie mniejsze palenisko ale ze stali wiec zapale pare razy jak będzie kiepawo to odetne drzwiczki i dospawam formatki. Dymogenerator nie znam tego a drzewo i tak na zimę kupuje do tego mam parę śliw i jabloni do wycięcia. Elektryczny element grzejny odpada żona jęczy że i tak za dużo prądu zabieram :D dlatego teraz powrócilem do korzeni i palnika gazowego dzieki niemu mogę nie filtrować tylko trochę rozwadniam :kciuki:
arcii111

Nieprzeczytany postprzez MarTcziX » 12 paź 2018, o 19:36

Lizard zgadza się, można myśleć nad takim rozwiązaniem, jak wędzisz "raz na ruski rok" ;)
Sam się bawiłem w to kilka lat temu przy zimnym wędzeniu, ale zasmolenie dyszy Venturiego - tzn. bardziej jej późniejsze czyszczenie "troszkę" mnie irytowało, natomiast kiedy stosowałem dymogenerator ze spiralnym podajnikiem to dochodziło czasem do "ukręcenia" się sprężyny podającej zrębki przez zasmolenie podajnika, to generuje kolejne koszty i zmarnowany czas na "serwis". Pisał kiedyś też o czymś podobnym bodajże @Roger na A-D.

Samo zasmolenie wynika z jakości użytych zrębków i moim zdaniem wilgotności powietrza otoczenia w jakim dymogenerator pracuje, a na to ostatnie nie mamy raczej wpływu i trzeba się męczyć z czyszczeniem tego syfu - mnie się nie chciało ;)
A co najgorsze część tej smoły osiada na wyrobach, przy klasycznym spalaniu drewna temperatura jest większa i dym leci suchy - idealnie widać to na ścianach komory, przy dymie suchym ściany po prostu czernieją, ale są suche, a kiedy osadza się dym wilgotny to kleją się i czasem nawet takie zacieki się robią, co wg. mnie nie świadczy zbyt dobrze o jakości takiego dymu.

Co do grzania komory prądem - można tylko za ile i jakimi mocami grzałek by trzeba operować? Wygrzej drewnianą (o kamiennych/murowanych nawet nie będę się rozpisywał), nieszczelną, komorę około 0,7m3 poj. do temperatury przynajmniej 60*C i utrzymuj taką temperaturę później przez 4-6godz. ;)

Grzanie prądem i wędzenie dymogeneratorem jest "dobre" jak masz mała dobrze uszczelnioną i co najważniejsze ideanie wyizolowaną termicznie komorę - czyli wędzarnie typu "borniak", tylko dla mnie osobiście to się mija z celem, bo zrębki i tak musisz kupić, a i za prąd zapłacić, czyścić i serwisować dymogenerator, myć zasmoloną komorę itp. - a smak wędzonek i tak nie jest taki jak wędzone na prawdziwym "ogniu" - tak samo jak grillowanie na grillu elektrycznym - no, ale to tylko moje zdanie i każdy niech sobie wypracuje własne :spoko:

Pozdrawiam :piwo:
Obrazek
https://www.youtube.com/watch?v=As6IOAw5pHA - nowe hobby - sylwester 17/18
Metro 2033 Redux - polecam dobrą gierkę...
MarTcziX

Poprzednia strona

Powrót do ZDROWE ODŻYWIANIE