Rurka karbowana vs gładka

Dział w ciągłej rozbudowie.....

Rurka karbowana vs gładka

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 13 sie 2013, o 21:42

Cena wody w naszym pięknym kraju to jakieś 3-12 zł/m^3 (zależy od miejsca zamieszkania) więc 200l. bo ok tyle średnio zużywamy na jeden proces kosztuje gdzieś tak od 60gr. do 2,4zł.
W czasie testu różnica w zużyciu wody pomiędzy rurką gładką i karbowaną nie wyszła więcej niż jedno wiadro. Rurka gładka ma mniejszą średnicę ale za to więcej metrów się zmieści i prawie na jedno wychodzi.
Ewentualna różnica na wodzie (zależy jeszcze od operatora) między karbowaną a gładką wyjdzie parę gr. co trzeba zrobić aby tym sobie głowy nie zaprzątać? Gładkiej daję 4m. a karbowanej 2,5m.

Rurę gładką ze względu na to, że jest grubsza bardzo dobrze się spawa z innymi elementami głowicy i mam 100% pewności, że z czasem nie pojawi się gdzieś jakieś przetarcie lub pęknięcie.
Jak mi się nie chciało wywinąć gładkiej porządniej rurki w podwójną spiralę to z karbowaną cieniutką i giętką jak papier to też bałbym się zaspawać głowicę na stałe i też zasłaniałbym się tym, że chłodnicę trzeba wyjmować do szorowania.
Kwasówka nie śniedzieje tak jak miedz i nie ma potrzeby szorowania kolumny, a tym bardziej głowicy gdzie krąży najczystszy destylat.
Skoro ktoś każe szorować głowicę to i sprężynki pryzmatyczne niech szoruje... przecież to jakiś absurd.
Dzięki temu, że daję porządną niezniszczalną zaspawaną chłodnicę można czerpać same korzyści które opisałem tu. http://siedestyluje.pl/viewtopic.php?f=9&t=17
Obydwie rury zdają egzamin i nie ma co się licytować która "wydajniejsza",kwestia odpowiedzialności producenta i tego co komu wygodniej robić.
Gładką nie jest tak łatwo podwójnie wygiąć jak karbowaną.

Pozdrawiam. Paweł.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
siedestyluje
 
Posty: 7659
Dołączył(a): 17 lip 2013, o 11:46

Re: Rurka karbowana vs gładka

Nieprzeczytany postprzez zdziwiony » 21 sie 2013, o 00:03

Drogi Piotrze, jak można porównywać rurkę karbowaną o grubości ścianki 0,2mm do gładkiej 1mm :?: Powierzchnia wymiany ciepła w karbowanej jest kilkukrotnie większa niz w gładkiej.
zdziwiony
 

Re: Rurka karbowana vs gładka

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 21 sie 2013, o 08:56

Drogi zdziwiony. Przeprowadź sobie test... 2,5 m rury karbowanej w głowicy i 4 m. rury gładkiej a zapewniam, że zmienisz zdanie, zużycie wody jest bardzo podobne.
Jak dla kogoś różnica w zużyciu wody na poziomie ok. 20gr. na całym cyklu (przy najwyższej cenie wody w kraju) jest aż tak istotna to nie ma problemu, klient zamawia i robię z karbowaną, natomiast ja zdecydowanie wybieram rurę gładką ze względu na jej wytrzymałość.

Pozdrawiam.Paweł.

[edit] Rura karbowana jest przeważnie tak ścisło upchana, że nie następuje chłodzenie na całej jej powierzchni i działa podobnie jak chłodnica płaszczowa (chłodzi tylko wewnętrzną swoją częścią) a chłodnica z rurki gładkiej ma więcej miejsca pomiędzy zwojami i para może tam się dostawać.
Czyli karbowana ma większą powierzchnię ale niewykorzystaną i w sumie wychodzi na to samo.
siedestyluje
 
Posty: 7659
Dołączył(a): 17 lip 2013, o 11:46


Powrót do Kompendium wiedzy w pigułce.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości