duuuuże sprzęty,gdzie kupić,jak zbudować ?

Dział w ciągłej rozbudowie.....

duuuuże sprzęty,gdzie kupić,jak zbudować ?

Nieprzeczytany postprzez lucjanzbir » 1 lut 2015, o 22:48

Witam jestem tu nowy i właśnie buduję kolumnę (1-wszą),chętnie podyskutuję na temat budowy czegoś większego niż standard ( fi 60 keg 50 l),chcę poskładać kolumnę AAbratek fi 70, i tutaj wątpliwości jaki zbiornik, jakie grzałki, wysokość itp. itd.mam 1m rurę z kołnierzami i kega 50 l ,i co dalej? Jeżeli macie jakieś rozwiązania, pomysły to proszę o podpowiedzi (oczywiście koszty grają rolę ) Z góry thanks, jako że przebywam na wyspach.lucjanzbir
lucjanzbir

Re: duuuuże sprzęty,gdzie kupić,jak zbudować ?

Nieprzeczytany postprzez man111 » 1 lut 2015, o 22:53

Ja mam 70.jak chcesz cos wiedziec to pisz na priv.
man111

Nieprzeczytany postprzez johny » 1 lut 2015, o 23:03

Może lepiej podyskutować ma otwartym forum,które właśnie jest w tym celu aby pozostali użytkownicy mogli również skorzystać
z dzielenia się doświadczeniami i wiedzą. :czytaj:
johny

Nieprzeczytany postprzez lucjanzbir » 1 lut 2015, o 23:14

man111 napisał(a):Ja mam 70.jak chcesz cos wiedziec to pisz na priv.
.myślę że kol. johny ma rację.możemy tutaj?
lucjanzbir

Nieprzeczytany postprzez man111 » 1 lut 2015, o 23:25

Mam obawy czy na taka dyskusje Paweł pozwoli, bo ja mam inne podejście do tematu ale ok. :smile:
A więc napisz co chcesz robić, bo temat zbiornika to jest zalezny od Twoich potrzeb.
Przy tak wielkiej rurze to nie robiłbym abratka tylko głowice puszkową albo LM. Ja mam LM, ale bardzo mi sie podobaja głowice puszkowe. W zalezności od wypełnienia bedziesz grzac nawet gdzies około 3200wat, więc mysle ze nawet 5 metrów rurki karbowanej na chłodnice.
man111

Nieprzeczytany postprzez lucjanzbir » 1 lut 2015, o 23:40

mam obawy czy keg 50 l nie jest za mały, ale jeśli np. zbiornik 80 l to jakie grzałki,żeby bez 3 fazy, myślałem żeby zlecić budowę głowicy aarbatek i katalizatora.
lucjanzbir

Nieprzeczytany postprzez man111 » 2 lut 2015, o 00:00

Po pierwsze by wykorzystać taka rurę to musisz mieć możliwość podłączenia takiego obciążenia ciągle, bo może nie wytrzymać instalacja. Określić wysokość pomieszczenia, bo przy większej średnicy i rura musi być dłuższa by uzyskać taka samą rozdzielczość co na mniejszej.Rozumiem, że budujesz tak duża srednicę by mięć duży uzysk, więc musisz pracować pod progiem zalania. W takim przypadku regulator pradu by sie przydał. Dwie grzałki po 2000wat starczą na rozgrzewanie w godzine 50litrów. Tak naprawdę to myslę ze własnie keg 100 do takiej rury by był najlepszy. Jeśli chcesz produkować sporo , to oczywiście arc z alarmem.
Abratek przy tak dużej rurze bedzie się krzywił, chyba ze go bedziesz podwieszał.Pomyśl ile będzie wody w tak dużej chłodnicy. chyba że nie liczysz sie z kosztami wody, wtedy można odchudzić.
man111

Nieprzeczytany postprzez lucjanzbir » 2 lut 2015, o 00:28

ok,woda na ryczałt , wys. około 245 cm ,nie upieram się przy aabratku,tylko to grzanie, w zasadzie to mam 3 fazę ale kuchenka indukcyjna jest podpięta,popytam elektryków z pracy jak to ogarnąć.
lucjanzbir

Nieprzeczytany postprzez johny » 2 lut 2015, o 01:04

man111 napisał(a): Określić wysokość pomieszczenia, bo przy większej średnicy i rura musi być dłuższa by uzyskać taka samą rozdzielczość co na mniejszej.

Średnica rury nie ma nic wspólnego z wysokością kolumny :czytaj: ,nie mieszaj rozdzielczości kolumny ze średnicą i wysokością! Rozdzielczość kolumny ma związek z prowadzeniem procesu rektyfikacji - moc grzania,odbiór.

man111 napisał(a):Tak naprawdę to myślę ze własnie keg 100 do takiej rury by był najlepszy. Jeśli chcesz produkować sporo , to oczywiście arc z alarmem.

Do takiej rury nie musi być aż taki duży zbiornik 100l,może być także 50l.,ale warto zastosować pośrednie rozwiązanie i skompletować zbiornik o pośredniej pojemności np. ok.70l.,ale to wymaga zrobienia zbiornika na zamówienie.
Grzanie takich pojemności cieczy to najlepiej zastosować grzałkę 3x2KW i nie musi być sterowania arc,ale zwykły regulator
mocy na jedną grzałkę.

man111 napisał(a):Abratek przy tak dużej rurze bedzie się krzywił, chyba ze go bedziesz podwieszał.Pomyśl ile będzie wody w tak dużej chłodnicy. chyba że nie liczysz sie z kosztami wody, wtedy można odchudzić.

Nie obawiaj się,że kolumna będzie się krzywiła i coś będziesz podwieszał :urwaniegłowy: ,albo odchudzał :smile:
@man111 nie rób zamieszania i nie wprowadzaj nikogo w błąd ! Twoje wypowiedzi świadczą o ewidentnym braku wiedzy,albo
robisz zwykły :spam: .
johny

Nieprzeczytany postprzez man111 » 2 lut 2015, o 01:14

Czemu sie mnie czepiasz?
Doczytaj albo sie dowiedz czy pólka teoretyczna jest taka sama przy róznych srednicach.
O zbiorniku nawet nie bede pisał, bo tylko sie czepiasz.
Jak uwazasz, ze rura nie bedzie sie krzywiła na kegu, to pozazdrościć wyobraźni. Wiesz ile waży taka rura? Ile wody będzie w niej?
Dlatego nie chciałem rozmawiać na ogólnym, bo ja jestem praktykiem , a nie teoretykiem.
man111

Nieprzeczytany postprzez man111 » 2 lut 2015, o 02:04

Polecam
http://www.pg.gda.pl/chem/Dydaktyka/Ana ... inicje.pdf

Na przykład, jeżeli średnica kolumny zostanie zmniejszona z 0.25 do 0.18 mm, odpowiednia
zmiana grubości warstwy ( np. 0.25 ?m ? 0.18?m) utrzymuje ten sam stosunek faz. Starania
ogólne mają przyczynić się do utrzymania tej samej retencji osiągając zarazem wyższą
sprawność dzięki zmniejszeniu średnicy kolumny. W tabela 1 przedstawiono stosunki faz dla
kolumn o najczęściej spotykanych średnicac
h.

Miłej lektury
man111

Nieprzeczytany postprzez johny » 2 lut 2015, o 02:36

Nie czepiam się tylko prostuje delikatnie ujmując nieścisłości w twoich wypowiedziach dotyczące teorii i praktyki prowadzenia procesu rektyfikacji i dostosowania do tego sprzętu.
Wysokość półki teoretycznej HETP zależy o rodzaju wypełnienia i konfiguracji kolumny,moc grzania,prędkość odbioru,umiejętności operatora,dlatego nie wciskaj banałów nowemu koledze,że jak będzie budował kolumnę z rury 70- tki to wyjdzie na komin!...
Wątpię,że posiadasz kolumnę o takiej średnicy ponieważ nie pisałbyś takich bzdetów na ten temat.
W przeciwieństwie do ciebie mam taką kolumnę a jej wysokość to 150 cm. w tym katalizator 30cm. i nic się nie krzywi na zbiorniku.
johny

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 2 lut 2015, o 08:41

man111 napisał(a):Mam obawy czy na taka dyskusje Paweł pozwoli, bo ja mam inne podejście do tematu ale ok.

Kim ja jestem aby komuś mówić co ma pisać.
Tu nie ma cenzury i każdy może pisać co mu się podoba, nie musisz czekać aż łaskawie moderator zaakceptuje to co napisałeś.
Nie musisz się też bać, że bana dostaniesz za pisanie niezgodne z linią redakcji.

Co do tematu. to rurę 70-tkę można grzać od 2800 do ok 4000 W w zależności od wypełnienia i od sposobu prowadzenia procesu.
Zalecana moc to 3500W
Na większym zbiorniku pewnie sprawdziło by się ok 4000W, ale trzeba to wypróbować.
Zamontuj grzałki o różnej mocy lub dokup regulator i problem z głowy

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez man111 » 2 lut 2015, o 11:54

Czy johny, czy link kóry Ci podałem jest jakąs wypowiedzią laika? Czy to co zacytowałem z tego opracowania, nie daję Ci nic do myślenia?
Jesli nie, to dalsza dyskusja jest bez sensu.
Co mam, to już moja sprawa i nie mam zamiaru Ci udowadniać, że sie pyta krzywi. Wczym widzisz problem, ze nie polecam abratka do takiej rury? Czy głowica puszkowa, albo LM jest w czymś gorszy?
Mysle, że chcesz zaistnieć i to Ty robisz :spam:
Zapytałem sie o 2 rzeczy co do tej kolumny, Czy ma wystarczajaca moc pradu i wysokość pomieszczenia.
To są najwazniejsze rzeczy do dalszej rozmowy co i jak.
.
man111

Nieprzeczytany postprzez kokaherahaszlsd » 2 lut 2015, o 13:04

Kolego lucjanzbir ja jakiś czas temu zakupiłem abratka od Pawła ( kompletnego z kegiem, grzałkami i wypełnieniem pryzmatycznym )
Wymiary takie o jakich tu mowa fi 70mm jednak wyższa kolumna bo 120cm i katalizator, z dziką satysfakcją mogę polecić. Cała wysokość to Pi x drzwi 2,40m ( optymalnie )
Co do grzałek: 3x1,5kW. Dwie podłączone na mostku i zasilane ze zwykłego gniazda w kuchni a trzecia 1,5kW podłączona 5metrowym przewodem do gniazda w przedpokoju aby zbytnio nie przeciążać instalacji. Tą trzecią odłączam po ok 45min. kiedy zaczyna się właściwa "zabawa".
Co do kega 50l jak na mój gust i potrzeby, wystarczający. Myślę, że 80l mógłby być nieporęczny.
Z kegiem 50 całość naprawdę kompaktowa i bardzo mobilna ( łatwo przewieźć )
Po długich rozmowach z Pawłem zrezygnowałem ze wszystkich udziwnień typu LM, VM, OVM, wziernik, polerka czy co tam jeszcze. Myślę, że to zbędne gadżety, bez których spokojnie można się obejść a raczej nie wnoszą nic więcej oprócz dodatkowej wagi :spoko: .
kokaherahaszlsd

Nieprzeczytany postprzez man111 » 2 lut 2015, o 13:18

zrezygnowałem ze wszystkich udziwnień typu LM, VM, OVM, wziernik, polerka czy co tam jeszcze.

LM nie jest udziwnieniem. Abratek to przekrzywiony LM.
Mówisz o 3 grzałkach, to szkoda ze nie dał Ci trzech róznych. 2kw,1,5 i 1,2 miałbyś regulacje. Sam zaleca wyżej grzanie 3,5kw takiej rury, a Tobie zrobił 3kw. Ja bym składał reklamacje. :smile:
Napisz o osiągach. Jak długo rozgrzewasz, i ile na godzinę. Czy faktycznie rura nie wykrzywia się po pewnym czasie na kegu i nie jest wrazliwa na byle jaki powiew i zaczyna drżeć.
man111

Nieprzeczytany postprzez kokaherahaszlsd » 2 lut 2015, o 13:39

Puściłem od zakupu dopiero 1x. Grzałki na mostku to chyba idealne grzanie. Trzecią odłączam po około 45min. Odbiór w tempie ponad 2l/h. Myślę jednak, że można dużo szybciej tylko muszę nabrać wprawy. Regulacja potrzebna właściwie tylko do smakówek, których na razie nie robiłem. Na nie też przyjdzie czas ale wtedy dokupię regulator.
Cały proces od momentu podłączenia do prądu to 5h ale tylko dlatego, że niepotrzebnie bawiłem się później z pogonami które leciały bardzo powoli. Niepotrzebnie, następnym x w ogóle nie będę ich łapać.

man111 napisał(a):LM nie jest udziwnieniem. Abratek to przekrzywiony LM.

A Widzisz, zabrakło mi tej wiedzy. Wcześniej "robiłem" na swego rodzaju zabytku...
Apropo powiewów: jak Masz wiatry to nic się nie Bój grzanie el. więc nie ma otwartego ognia :smile: :hahaha:
Poważnie: przy kegu kolumna rzeczywiście nie jest idealnie sztywna ale myślę, że na tyle aby nie narobić problemów.
kokaherahaszlsd

Nieprzeczytany postprzez man111 » 2 lut 2015, o 13:59

Może się żle wyraziłęm z tymi przewiewami, ale chodziło mi o tą stabilność i przekrzywianie sie po pewnym czasie. regulator zrób sam jesli umiesz lutować. Za 30 zł będziesz miał dobry nie przegrzewajacy się w estetycznej obudowie
man111

Nieprzeczytany postprzez kodi » 2 lut 2015, o 14:01

kokaherahaszlsd - mam prawie identyczne doświadczenia co Ty z kolumną od Pawła. Mam identyczne grzałki, keg, tylko wypełnienie to druciaki z destylandia.pl

Tak myślę, że wiekszy keg to fajna sprawa, tylko że: przy 50tce cały proces trwa 5h. Zaczynam jak wrócę z roboty i spokojnie wyrabiam się do 22.00. Bajka. Przy większym kegu proces trwałby dłużej a ja niewyspany do roboty.
A opróznianie kega - przy 50tce daję radę. Buch na wannę i zlewam. Z 80tką to już bym chyba rady nie dał. Trzeba by kombinować z jakimić zaworkami itp. No chyba, że ktoś ma studzienkę w podłodze albo robi na dworzu to nie ma tematu.

Pozdr
kodi

Nieprzeczytany postprzez ryzykant » 2 lut 2015, o 14:20

Idealnie rozwiązanie to potrójna grzałka(np. 3x2kW) w której każdą część podłączasz pod inną fazę(nie ma problemu z przeciążeniem sieci domowej), a dodatkowo 1 część podłączana przez regulator - masz wtedy pełną możliwość płynnej regulacji od 0 do pełnej mocy. Sam mam regulator zrobiony z gotowej płytki kupuionej na all i jestem bardzo zadowolony.
man111 odnośnie przekrzywiana sam korzystam z Aabratka 70mm i nie zaobserwowałem tego problemu.
Jak dla mnie kolumna 70mm to zbiornik minimum 50l - u siebie mam około 80 i do spuszczania w dnie mam zawór i podpiętą pompkę od pralki - nie muszę nic dźwigać i martwić się o poparzenie gorącym zbiornikiem.
Odnośnie mocy grzewczych to u mnie jest to od 3,6 do 3,8kW(dokładnej mocy nie podam gdyż mierzę tylko wartość mocy tej z regulatorem) przy wypełnieniu wiadomego producenta - zasypuje delikatnie(nie ubijam) i po kilku procesach po prostu dosypuje jak wypełnienie się samo ułoży. Kiedyś próbowałem grzać bezpośrednio na 2 częściach grzałki(około 4kW) i doszło do zalania kolumny.
Skraplacz mam z karbowanki DN12 3,5 - 4 m(nie pamiętam dokładnie), który własnoręcznie przewinąłem z wcześniejszej kolumny(60-tki) i przepływ poniżej 1l/h spokojnie daje radę schłodzić wszystko przy tej mocy grzewczej, a gdybym miał zaspawany skraplacz myślę, że mógłbym jeszcze go zmniejszyć.
ryzykant

Nieprzeczytany postprzez man111 » 2 lut 2015, o 14:42

Ryzukant podaj wysokośc wypełnienia i uzysk. Grzejesz wysoko wiec jestem ciekaw.
man111

Nieprzeczytany postprzez johny » 2 lut 2015, o 14:49

man111 napisał(a):Czy johny, czy link kóry Ci podałem jest jakąs wypowiedzią laika? Czy to co zacytowałem z tego opracowania, nie daję Ci nic do myślenia?

Wykładnia naukowa z przytoczonego linku pokazuje procesy chemiczne które zachodzą podczas rektyfikacji.
Nie doczytałem się jednak bezpośredniej zależność wzrostu przekroju kolumny do potrzeby zwiększenia jej długości aby uzyskać takie samo HETP. Może doprecyzuj ten cytat z przytoczonego linku.
man111 napisał(a): Wczym widzisz problem, ze nie polecam abratka do takiej rury? Czy głowica puszkowa, albo LM jest w czymś gorszy?

Głowica puszkowa jest godna polecenia,ale przeważnie jest wyższa od głowicy Abratka i droższa a LM to jest właśnie Abratek :lol:
@man111, jeżeli jesteś taki praktyk to wylicz koledze jaką musi zbudować wysoką kolumnę fi 70 aby mógł uzyskać bezwonny spirytus klasy lux przy założeniu wypełnienia w dwóch wersjach - sprężynki pryzmatyczne lub zmywaki.
Jeżeli masz taką kolumnę to doskonale znasz temat.
johny

Nieprzeczytany postprzez kokaherahaszlsd » 2 lut 2015, o 14:52

man111 napisał(a): regulator zrób sam jesli umiesz lutować. Za 30 zł będziesz miał dobry nie przegrzewający się w estetycznej obudowie

Może Chciałbyś mi coś takiego polutować ?? Lub chociaż podpowiedzieć co nieco ??

W kegu mam zamontowany zawór spustowy więc opróżnianie to luzik.
Co do sztywności kolumny to naprawdę nie mogę narzekać, stoi jak kaczorowi w zimnej wodzie :hahaha:
Skraplacz mam chyba gładki ale tutaj przypomnieć musi Paweł ;) bo naprawdę nie pamiętam. Co do grzałek to kiedy dokupię regulator, też będzie pełna regulacja - czego chcieć więcej ?
kokaherahaszlsd

Nieprzeczytany postprzez ryzykant » 2 lut 2015, o 15:13

Ja mam na bazie takiego układu: http://allegro.pl/regulator-obrotow-sil ... 50886.html - można by było taniej składać z poszczególnych elementów, ale po co się męczyć. Do tego dokładasz kable, obudowę i radiator i masz regulator. Jako miernik podawanej mocy można wykorzystać watomierz gniazdkowy.
ryzykant

Nieprzeczytany postprzez man111 » 2 lut 2015, o 15:20

man111

Następna strona

Powrót do Kompendium wiedzy w pigułce.