Uniwersalność Aabratka

Dział w ciągłej rozbudowie.....

Uniwersalność Aabratka

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 19 lis 2014, o 09:46

Witam.
- RR (stosunek refluksu do odbioru) tak aby kolumna pracowała na pełnej rozdzielczości, dokładnie odebrane przedgony/pogony i robimy metodą na dwa razy = słynny bezwonny "absolut" + mega moc od początku do końca.

- RR tak aby kolumna pracowała na pełnej rozdzielczości, odebrane przedgony/pogony = surówka po której trochę czuć swojskość ale już się nie beka :) moc pow 95% od początku do końca. Taki destylacik jest dobry np do nalewek, lub jak ktoś lubi lekkie swojskie klimaty.

- RR zbyt mały nie patrzymy na termometry = to co na palcówce, czyli bimbrowate posmaki, moc na początku duża ale systematycznie spada.

- RR całkowicie otwarty (nic nie wraca na wypełnienie) = zwykły pot-still tak jak robili nasi dziadkowie.

Metodą na otwartym zaworku odbioru robimy także smakówki, tyle, że na Aabratku można najpierw odebrać przedgony a potem dopiero przejść na destylację prostą, pełna dowolność.
Do smakówek można także skracać kolumnę i robić tylko na samym katalizatorze miedzianym.
Jak widzicie Aabratek potrafi dosłownie wszystko i jest bardzo wygodny w obsłudze, wystarczy wiedzieć co chcemy uzyskać i odpowiednio ustawić zaworek iglicowy.

Pozdrawiam. Paweł.
siedestyluje

Re: Uniwersalność Aabratka

Nieprzeczytany postprzez abak » 19 lis 2014, o 12:26

Z jednym bym polemizował, mianowicie kiepski spirytus do nalewki, do orzechówki, porterówki ok, może do plebana i jeszcze paru innych, ale do wszelkich owocowych (maliny, truskawki, agrest) tylko i wyłącznie najczystszy spiryt, ja biorę z samego serca serca, niestety w tym przypadku powiedzenie o łyżce dziegciu sprawdza się idealnie. Nalewkę pijemy wszak w małej ilości, celebrując każdy łyk, delektując się subtelnymi smakami i aromatami, natomiast wódkę sru do gardła, popita albo zagrycha i tu niektórym nawet bimber nie straszny.
abak

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 19 lis 2014, o 14:28

@Abak. O gustach to ja nie zamierzam dyskutować :P każdy robi tak jak uważa, ważne aby smakowało :)

Pozdr. Paweł. :piwo:
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez abak » 19 lis 2014, o 15:38

a no to przepraszam, myślałem Pawle że właśnie od tego jest to forum żeby dyskutować, mówisz ludziom żeby dawali do nalewek najgorszy sort spirytusu, no to ja w tej kwestii pozwoliłem sobie mieć zdanie odmienne. Pozdrawiam.
abak

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 19 lis 2014, o 16:08

Dziękuję, że mogłem poznać Twoje zdanie
i kropka.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez jwara99 » 19 lis 2014, o 23:45

A to zapytam jaki czynnik wplywa no to ze jedni osiągają w 3h 10l a inni 10l w 15h ? Zeby na palcach pompowac dużo i szybko to też nie chop siup wiec o co kaman panowie specjaliści. :witam:
jwara99

Nieprzeczytany postprzez abak » 20 lis 2014, o 00:34

Generalnie 2 czynniki. 1. średnica rury - większa - większa wydajność. 2 Stosunek refluksu do odbioru, większy refluks leci wolniej ale czyściej, mniejszy refluks leci szybciej ale bardziej zanieczyszczony.
abak

Nieprzeczytany postprzez ryzykant » 20 lis 2014, o 13:26

Jakiej mocy jest to 10l zrobione w 3h? RR(stosunek odbioru do powrotu na kolumnę) przy otrzymywaniu czystego przyjęło się stosować w okolicy 1:4(1/5 tego co się skropli na skraplaczu do odbioru, 4/5 wracają na kolumnę), więc odbierając wszystko(te 5 części) masz 5 razy większą wydajność(odbierając 2/5 2 razy większą itd), ale działając tak tracisz na jakości co jest opisane w 1 poście. Średnica ogranicza w pewnym stopniu moc grzewczą(zalewanie i itp), a im mocniej grzejesz tym szybciej możesz odbierać.
ryzykant

Nieprzeczytany postprzez jwara99 » 20 lis 2014, o 18:00

Nie mam abratka wiec bardziej chodzi mi o to czy wiecej gazu czy mniej wody , xzy jeszxze inaczej?
jwara99

Nieprzeczytany postprzez dzidzon » 22 lis 2014, o 11:19

abak napisał(a):Generalnie 2 czynniki. 1. średnica rury - większa - większa wydajność. 2 Stosunek refluksu do odbioru, większy refluks leci wolniej ale czyściej, mniejszy refluks leci szybciej ale bardziej zanieczyszczony.

co to ten refluks???
dzidzon

Nieprzeczytany postprzez ryzykant » 22 lis 2014, o 12:00

Refluks to wszystko to co wraca z powrotem na wypełnienie kolumny czyli ta część oparów produkowanych przez kocioł która po skropleniu(czy to na skraplaczu czy na ściankach aparatury) nie jest odbierana.
ryzykant

Nieprzeczytany postprzez osa » 23 gru 2014, o 00:37

Kumpel robi na tym i mówił ze jak rozkręcil szybciej to przerzuciło i od nowa robota. Wiec nie wuem xzy takie uniwersalne.
osa

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 23 gru 2014, o 11:10

Można i "przerzucać" jak ktoś woli.
Jak by ustawiał odpowiedni RR i odpowiednią moc grzania to by osiągnął to co zamierzał.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez dzejk » 24 gru 2014, o 00:17

Czy na gazie idzie abratka ogarnąć czy prąd musi być?
Liczyl ktoś ile kosztuje Grzanie prądem? Mi butla starcza na 5 rzutów.
dzejk

Nieprzeczytany postprzez white14 » 24 gru 2014, o 00:28

na prądzie wychodzi 1/3 taniej niz na gazie,oczywiscie musisz dobrze ocieplic kega
white14

Nieprzeczytany postprzez ryzykant » 24 gru 2014, o 00:40

Kiedyś przeliczyłem koszt odzysku alkoholu(rektyfikacja) z pełnego kega 50l(około 45l wsadu) po najwyższej stawce jaką znalazłem w internecie(chyba 55 gr/kWh) i wyszło poniżej 15 zł - chodzi o 1 proces. Po otrzymaniu następnego rachunku za energię elektryczną okazało się, że stawka za kWh jest u mnie niższa o ponad 10 gr. Ekonomicznie na pewno jest taniej, do tego bezpieczniej i łatwiej regulować. Przy gazie grzejesz całe pomieszczenie(zimą się czasami przydaję, ale latem taka sauna to już nic przyjemnego), a przy elektryce grzejesz bezpośrednio wsad i przy dobrej izolacji kotła oraz kolumny straty są niewielkie.
ryzykant

Nieprzeczytany postprzez Gość » 24 gru 2014, o 03:16

no to odkryłeś normalnie amerykę.czhcesz za to medal z kartofla? Jestem na prawde ciekawy kim ty faktycznie jesteś na wielkim AD, przestawisz sie z nika jakim piszesz na tym chłamie ad?
Gość

Nieprzeczytany postprzez dzejk » 24 gru 2014, o 10:49

Na gazie taniej a u mnie 1kw 60gr
dzejk

Nieprzeczytany postprzez white14 » 24 gru 2014, o 11:03

jak to obliczyłes że ci na gazie taniej wychodzi?
white14

Nieprzeczytany postprzez ryzykant » 24 gru 2014, o 12:53

Gość-iu użytkownik który miał odwagę chociaż wpisać swój indywidualny nick zapytał o koszty to mu odpowiedziałem to co zmierzyłem kiedyś z własnej ciekawości.
Jeżeli ktoś byłby zainteresowany to mogę zmierzyć wszystko na nowo przy następnym procesie, gdyż zmieniłem konfiguracje sprzętu. Sprawność grzania gazem jest znacznie niższa - poszukaj np informacji o sprawności różnych typów kuchenek. Dodatkowo używanie otwartego ognia w pobliżu tak łatwopalnej cieczy może się źle skończyć.

P.S. Ja do pana Pawła nie mam żadnych "ale" i mam nadzieję, że on do mnie też, więc nie widzę powodu, aby niepotrzebnie budować atmosferę nienawiści szczególnie teraz.
ryzykant

Nieprzeczytany postprzez dzejk » 24 gru 2014, o 13:12

white14 napisał(a):jak to obliczyłes że ci na gazie taniej wychodzi?

jedna butla starcza na 5 akcji koszt butli 38zł. To jak jedno na prądzie to koszt 15 zł no to wszystko w temacie.
dzejk

Nieprzeczytany postprzez ryzykant » 24 gru 2014, o 13:19

Ale te koszty warto jeszcze odnieść do ilości wsadu i produktu który otrzymasz oraz przydałaby się informacje czy rozmawiamy o destylacji czy rektyfikacji. Przy następnej okazji postaram się to pomierzyć i jeżeli mógłbyś zebrać te informacje to myślę, że powstałoby porównanie, którego brakuje. Jeżeli miałbyś chęć zrobić taki test to odezwij się na PW w sprawie ustalenia szczegółów.
ryzykant

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 24 gru 2014, o 14:05

Dokładnie, tak jak pisze Ryzykant, do rektyfikacji zużywa się dużo więcej energii niż do destylacji bo keg musi wygenerować znacznie więcej pary aby oprócz tego co do butelki starczyło jeszcze na refluks.
Z tego co mi ludzie mówią jednaj dużej butli gazu starcza im na ok. 3 kegi 50-tki, ale dobrze by było to zweryfikować.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez white14 » 24 gru 2014, o 15:42

no i przy grzaniu gazem trzeba by za kazdym razem sprawdzac reflux czy czterokrotnosc destylatu spływa na wypełnienie,bo grzejąc elektrycznie mamy cały czas taką samą moc a wątpie ze przy grzaniu gazem da sie zawsze taką samą moc ustawić
white14

Nieprzeczytany postprzez man111 » 1 lut 2015, o 17:16

Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.Grzanie gazem z butli poprzez palnik pod kegiem a prądem to zawsze bym wybrał prąd. Inna sprawa to grzanie gazem ziemnym, duzo tańszym od tego z butli i ocieplonym zbiornikiem, tak jak kotły warzelne jest dużo tańsze niż prąd. A co do refluksu, to zaręczam ze gaz też można precyzyjnie ustawić. Wszystko zależy od osprzętu. Zresztą refluks 1/4 jest tylko teorią, bo ustawiamy go na początku procesu i nikt już nie sprawdza czy jest 1/3 czy 1/5
man111

Następna strona

Powrót do Kompendium wiedzy w pigułce.