OLM, jednak akuteczny!

Ogólnie o rektyfikacji, budowa sprzętu, rodzaje wypełnienia itp.

OLM, jednak akuteczny!

Nieprzeczytany postprzez Mariusz19029 » 8 lis 2016, o 20:48

Witajcie,
Od zawsze na tym forum toczy się spór Pawła z resztą świata o zasadność stosowania bufora i OO.
Ja w swojej kolumnie niestety ze względów pomieszczeniowych bufora nie posiadam, ale mam OLM.
Wysokość kolumny to 175 cm, pod OLM około 150 cm.
Zawsze uważałem, że dzięki OLM można szybciej zacząć odbierać gon i uzyskać lepszy produkt, ale dzisiaj dostałem dodatkowy dowód.
Otóż, właśnie przeprowadzam destylacje "śmieci", czyli przedgonow i pogonow uzbieranych z poprzednich procesów. Około 9 litrów, dopelnionych wodą na keg 50l.
Przedgon odbieralem bardzo długo z LM, bo około 1,5 godziny (wcześniej 50 min stabilizacji). Cały czas czułem taki metaliczny zapach i smak, nawet jak odkrecalem OLM to co prawda słabiej, ale też to czułem. Na szczęście po jakimś czasie z OLM już nic nie było czuć, a jak przestałem to wyczuwac z LM to chwilę postabilizowalem i ruszyłem z odbiorem gonu z OLM, a przy okazji jeszcze z 300 ml odebrałem z LM. ( całego przedgonu uzbierało mi się prawie 1,5l). To 300 ml co wyleciało z LM wedlug mnie było identyczne jak to z OLM. Przez około 2 godziny odbieralem gon z OLM, a LM odkrecilem tak, że przez 2 godziny wyleciało 100 ml. Jak ruszyłem z odbiorem to temperatura stabilizacji na 10 półce wzrosła o 0,3, a później stała w miejscu. Po 2 godzinach wzrosła o 0,1, ale to jeszcze nic wielkiego więc dopiero jak wzrosła znów o 0,1 to zrobiłem redukcję. Dalej już była stabilna. W pewnym momencie z ciekawości powachalem to co wylatuje z LM, a tu zapach kwiatowy... Powachalem jeszcze raz, ewidentnie to czuć, przestraszony, że podobne wylatuje z OLM, czym prędzej tam sprawdziłem, ale z OLM-a dalej leciał spirytusik bez żadnych obcych zapachów. Teraz dalej destyluje i z LM ewidentnie czuć zapach kwiatów, natomiast to co wylatuje z OLM jest bez zarzutu :taniec:
Dla mnie ta sytuacja ewidentnie pokazuje jak ważnym narzędziem jest obniżony odbiór :)

Pozdrawiam,
Mariusz
Mariusz19029

Re: OLM, jednak akuteczny!

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 10 lis 2016, o 09:19

W sumie to Ty kolego żadnej Ameryki nie odkryłeś. Potwierdzasz to o czym pisałem od dawna.
Czyli, że OLM to zbędny bajer.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 11 lis 2016, o 09:40

Rektyfikowałeś odpady przedgony/pogony czyli można to porównać do rektyfikacji ciągłej (w przemyśle) gdzie ciągle do kolumny są podawane nowe przedgony. W takim przypadku OO jak najbardziej ma sens i jestem za.
Natomiast jak robimy z normalnego nastawu gdzie jest mało przedgonów i idą tylko na początku procesu to nie ma potrzeby stosowania OLM.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez lizard » 11 lis 2016, o 11:39

Kol. siedestyluje tym wpisem potwierdzasz, że masz bardzo małe (a myślę, że po prostu żadne) pojęcie o procesach rektyfikacyjnych i procesach zachodzących w kolumnie podczas rektyfikacji okresowej.
Przyczepiłeś się do OLM jak rzep do psiego ogona. Nie chcesz go stosować - Twoja sprawa. Nie chcesz go produkować - Twoja broszka. Nie chcesz go polecać innym: Twój cyrk - Twoje małpy.
Ale przestań w końcu pisać bzdury. Już tylu Ci to wytykało - a Ty upartością wartą lepszej sprawy - brniesz dalej z miną kogoś kto wygrał milion w totolotka.
Kol.Mariusz19029 odwalił kawał dobrej roboty. To że użył do tego eksperymentu śmieci to tylko świadczy o jego świadomym podejściu do sprawy. W rektyfikacji czy destylacji myślenie jest na pierwszym miejscu. Analiza i wyciąganie wniosków z tego co się dzieje i co widać. I właśnie kol. Mariusz wnioski wyciągnął prawidłowe. Nikt nikogo nie zmusza do kopiowania tego typu zachowań, ale na pewno wielu na tym skorzysta.
lizard

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 11 lis 2016, o 12:59

Leszku. Przecież ja też jestem wdzięczy, że kolega Mariuasz pokazał wam, że OLM jest pomocny w przypadku kiedy prawie przez cały czas idą przedgony (rektyfikacja odpadów) Pokazał, bo tego nie odkrył, to jest wiadomo od dawna.

Ty nie rozumiesz jednego. W rektyfikacji amatorskiej przedgony idą tylko na początku procesu bo są lżejsze od etanolu.
Jak je dobrze odbierzemy (wraz z płukanką) po potem ich już tam nie ma.
Sam dwa dni temu pisałeś, że kiedyś na LM uzyskałeś neutral, więc także i Ty potwierdzasz, że przedgony nie idą przez cały czas. Pisałeś nawet, że próbkę wziąłeś ze środka rektyfikacji to jakim cudem wyszła na zielono skoro przedgony Twoim zdaniem idą cały czas?

Może czas wrócić do tamtych prostych i skutecznych metod zamiast wywalać na darmo kasę na zbędne bajery, co?
Może wystarczyło tylko trochę popracować nad techniką prowadzenia procesu zamiast bujać w obłokach.

Czekam na merytoryczne wypowiedzi, nie wdawaj się w osobiste wycieczki i nie ubliżaj bo to do niczego dobrego nie prowadzi.
Jak masz lepsze pojęcie to przedstaw argumenty. Napisz jak to się odbywa, że wg Ciebie przedgony mają taką samą temperaturę wrzenia co etanol i ulatniają się przez cały proces.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez lizard » 11 lis 2016, o 14:18

siedestyluje napisał(a):Ty nie rozumiesz jednego. W rektyfikacji amatorskiej przedgony idą tylko na początku procesu bo są lżejsze od etanolu.
Jak je dobrze odbierzemy (wraz z płukanką) po potem ich już tam nie ma.

Nikt nam nie wmówi, że białe jest białe a czarne jest czarne...
Sam dwa dni temu pisałeś, że kiedyś na LM uzyskałeś neutral, więc także i Ty potwierdzasz, że przedgony nie idą przez cały czas.

Wiesz jaki jest z Tobą problem? Mieszasz wątki i cały czas dopasowujesz je do swojej teorii. Jak w końcu nauczysz się czytać ze zrozumieniem i odpowiadać konkretnie a nie pokrętnie na zadane pytania, to wtedy możemy porozmawiać merytorycznie.
Czekam na merytoryczne wypowiedzi,...
...Jak masz lepsze pojęcie to przedstaw argumenty. Napisz jak to się odbywa, że wg Ciebie przedgony mają taką samą temperaturę wrzenia co etanol i ulatniają się przez cały proces.

Nie będę o tym pisał po raz któryś z kolei. Zresztą nie tylko ja o tym pisałem. Musisz się pofatygować i sam sobie poszukać.
Jedyne co zrobię to podpowiem Ci taki eksperyment(zresztą wiele razy opisywany): Wlewasz surówkę 30% i odbierasz przedgony. Gdy stwierdzisz, że już ich nie ma odbieraj gon. Jak temperatura w kegu podskoczy o 2-3*C zatrzymaj rektyfikację na minimum 30 minut, a nawet dłużej. Po czym odkręć zaworek odbioru i po spuszczeniu jeziorka(tylko pojemnosci jeziorka!!!) powąchaj i porównaj z czystym spirytusem. Powróć do odbioru gonu i odbieraj do momentu gdy w kotle temperatura podskoczy znowuż o następne 2-3*C. Powtórz operację z zatrzymaniem i stabilizacją. Powąchaj ponownie to co zacznie kapać po ponownym uruchomieniu odbioru.
Eksperyment prosty ale jakże pouczający.
lizard

Nieprzeczytany postprzez lizard » 11 lis 2016, o 14:38

Nie mogąc edytować poprzedniego postu wstawiam jedno uzupełnienie.

W między czasie dodatkowo uzupełnij wiedzę z zakresu rektyfikacji okresowej. Załączam ciekawy link do postudiowania. Nie powinno Ci to sprawić zadnej trudności skoro w/g Ciebie rektyfikacja to pikuś...
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
lizard

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 11 lis 2016, o 14:52

Zrobiłem lepszy eksperyment bo dałem do badania z LM i wyszedł neutralny. Tobie przecież też wyszedł bez obniżania odbioru więc się zdecyduj w końcu.
Jakie 2-3st, o czym Ty piszesz? Taki skok rozwala kolumnę.
Przedgony po zatrzymaniu idą tylko tym którzy nie odebrali ich dobrze na początku, mi po restarcie, czy też zatrzymaniu idzie od razu ambrozja (oczywiście przy drugim razie)

Uzupełniać wiedzę nie muszę bo jestem w 100% zadowolony z tego co uzyskuję. Jak nie uzyskujesz neutrala na swoim wypasionym sprzęcie to raczej Ty uzupełnij wiedzę.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez lizard » 11 lis 2016, o 15:30

siedestyluje napisał(a):Jakie 2-3st, o czym Ty piszesz? Taki skok rozwala kolumnę.

Kol.siedestyluje :ściana: ja już nie mam słów. Ty nawet nie umiesz czytać. Mój arsenał cierpliwości się kompletnie wyczerpał.

Do reszty no coment. Bo brakuje słów.
lizard

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 11 lis 2016, o 15:54

To miałeś ten neutral z LM-a czy nie? :) Sam się zapędziłeś we własne sidła.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez lizard » 11 lis 2016, o 17:08

No dobra - zmusiłeś mnie. Jeszcze jeden wpis z mojej strony i zamykam rozmowę z Tobą.
Piszesz tak:
To miałeś ten neutral z LM-a czy nie? :) Sam się zapędziłeś we własne sidła.

To ja Ci odpowiem. Co ma piernik do wiatraka? Przeczytaj tytuł tego tematu. A pózniej moje odpowiedzi - i się do nich ustosunkuj. Na temat czy ja otrzymałem neutral czy nie, i w jaki sposób go otrzymałem - to możemy porozmawiać w odpowiednim temacie. Bo to że go otrzymałem wcale nie oznacza, że w czasie procesu przedgony idą tylko na początku. One uwalniają się cały czas wraz ze zmianą stężenia wsadu w kotle.
Ponawiam więc moją propozycję - przeczytaj uważnie mój załącznik. Ten kilka postów wyżej. Jest napisany bardzo prosto i przejrzyście. z rysunkami. Będzie Ci łatwiej zrozumieć o czym ja i inni tutaj piszemy.
Oczywiście możesz podnieść dupsko i sam poszukać innych artykułów związanych z rektyfikacją okresową.
Dopiero po skończonej lekturze tym będę z Tobą dalej rozmawiał.
lizard

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 11 lis 2016, o 17:25

No to skąd wziął mi się neutral na zwykłym LM i metodą OPWS ?
Dla Ciebie jest "wyjaśnienie". Bo niby oszukałem.
Ale ja qurwa nie oszukałem, Zozumiesz?????????????////////!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1111

Przedgony mają inną temperaturę wrzenia niż etanol i łatwo je wyłapać.
Napisałeś, że próbkę nautraa brałeś w połowie procesu więce sam sobie przeczysz że przedgony idą cały czas.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez Asus » 11 lis 2016, o 17:40

Pawle ja tylko dodam ze Lizard pisal o skoku temp w KEGU a nie kolumnie. Ciezko z Toba podjac rozmowe jak Ty masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem
Asus

Nieprzeczytany postprzez lizard » 11 lis 2016, o 18:15

siedestyluje napisał(a):Napisałeś, że próbkę nautraa brałeś w połowie procesu więce sam sobie przeczysz że przedgony idą cały czas. ...

Kol.siedestyluje spokojnie, bo nam tu padniesz... Zamiast się pieklić zacznij czytać ze zrozumieniem. Jeśli masz jakieś problemy to zapytaj a ja spróbuję napisać jak sześcioletniemu dziecku.
Ten cytat , który podałem wyżej wyjaśnia skąd u mnie wziął się neutral. I chyba nie bardzo sam rozumiesz to co napisałeś.
Ja jednak teraz spróbuję Ci wyjaśnić powoli i tak żebyś w końcu zrozumiał. Próbka wzięta z połowy procesu i to w ilości 100ml (na 6 litrów całego urobku) jest tak małą próbką z tak małą ilością zanieczyszczeń że przy dobrze prowadzonym procesie musi pokazać neutrala. I to nie jest żaden dowód na to że przedgony w tym czasie nie szły do góry. Jednak różnica między mną a Tobą jest taka, że ja się nie obnoszę się z tą wiadomością po wszystkich forach. Dodatkowo obrażając innych, że tylko Ty masz monopol na neutrala. I wytykając tą próbką przy każdym temacie.
Ja mam tego świadomość, że moja próbka z tamtego okresu nie była próbką reprezentatywną. Dlatego robiłem następne eksperymenty i to w różnych konfiguracjach i sposobach prowadzenia procesu. I jak zauważyłeś (bo chętnie kułeś po oczach moimi badaniami - jakie to one są złe i daleko im do tych Twoich) żadne z tych próbek nie była idealna. Ocierały się o neutral, ale zawsze coś brakowało. Były to tysięczne po przecinku - czyli praktycznie niezauważalne dla ludzkich zmysłów - ale nigdy w/g norm idealnie zielone.
Tylko, że wyjaśnieniem może być to że były to próbki brane z baniaka w którym był cały gon z całego procesu. U mnie tym gonem jest 5,6 litra spirytusu z 10 kg cukru. Odpadów jest tylko 0,5 litra. Ty takiego osiągu nigdy nie uzyskasz. Czyli minimum 0,6 litra brutto z 1kg cukru. Bo niestety ale kolumny w konfiguracji, w jakiej je produkujesz mają duże ograniczenia.
Ale ja qurwa nie oszukałem, Zozumiesz?????????????////////!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1111

Jeszcze raz powtarzam - spokojnie i bez krzyków. Oszukałeś. Mam wystarczająco duże doświadczenie i pełną świadomość tego co piszę.
I to na tyle OT w tym temacie.
Jeśli chcesz jeszcze pogadać na temat OLM w sposób rzetelny, merytoryczny. I masz pytania bezpośrednio do mnie to zapraszam. Na bzdurne posty nie będę odpowiadał.
lizard

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 11 lis 2016, o 19:22

Próbka była tak mała, że przedgony idąc cały czas ją ominęły? buhahahahaha :smile: :smile: :smile: :smile:
Czy była tak mała, że przy 100gr. chromatograf nie wykrył? :smile: :smile: :smile: :smile: :smile: \

Nie zwykłem się z kogoś nabijać ale też jestem tylko człowiekiem i tym razem nie mogłem się powstrzymać. Wybacz :)

Pozdr. Paweł.

ps. To Radius pierwszy i to bez mojej zgody opublikował wynik, nikt go o to nie prosił. Składałeś mi wtedy szczere gratulacje, jak to się ma do tego co teraz piszesz?
Nie wykorzystuję tego chromatografu marketingowo, inny na moim miejscu być może pokazywałby badanie przy sprzedaży sprzętu, ja tego nie robię.
Dałem do zbadania nie po to aby zwiększyć sprzedaż (na którą nia narzekam) dałem tylko po to aby udowodnić niedowiarkom, że nie trzeba bajerów aby cieszyć się neutralem. Drugi raz dałem tylko dlatego, że Aronia stwierdził, że Radius za słabo zbadał.
Trzeci raz dałem dlatego, że zostałem wyzwany przez Brzuchacza na pojedynek i tylko dlatego, że posądzano mnie o oszustwo. Do dziś wyników nie ma, nie wiem dlaczego.
Jak widzisz sam się o to nie proszę i nawet nie finansuję.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez Asus » 11 lis 2016, o 22:50

Czy Ty myslisz ze w 100ml bedzie tyle zanoeczyszczenia ze chromatograf wykaze zle wyniki.
Co do tego ze nie mogles sie powstrzymac ze smiechu to tylko dlatego ze nie masz pojecia o tym co piszesz a to ze Aronia Ci sprawdzal to wcale nie znaczy ze dales nie oszukana probke
Za duzo osob sprawdzilo Twoja metode .
Asus

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 12 lis 2016, o 10:02

Ja nie myślę, ja to wiem. Do badania zawsze potrzeba setkę, nie więcej.

Powiesz mi (bo Lesgo widzę, że już zwiał) jakim cudem przedgon, który waszym zdaniem idzie cały czas ominął setkę ze środka serca, którą Lesgo dał do badania?
Wytłumacz, bo to może być bardzo ciekawe.

Pamiętaj. Prawda zawsze zwycięży.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez Asus » 12 lis 2016, o 13:07

jak juz wiesz przedgon uwalnia sie wraz ze zmiana % we wsadzi jakbys miał OLM to bys widział co idze z Lma w trakcie procesu nawet jakbys odebrał przedgon tym Twoim niby idelanym OWPS . Poswiec kiedys 30 min nie zbawi Cie to i zakrec zaworek w trakcie procesu tak ja pisal Lizard na 30 min i pozniej opisz na forum ale uczciwie co wyczułes - za to nic nie musisz placic wiec chociaz taki est mozesz zrobic dla Klientow. wracajac to sedna ta setka pewnie zleciala na tym samym % w kegu lub 100 ml to jest bardzo mału % calego urobku
jezeli w kazdej 100ml lecial przedgon to nikt by nigdy na LM nie łapal sie w normach

starałem sie jak najprosciej wytlumaczyc ale teraz moze Cie przetlumaczyc to jak chcecie i mnie zliczaowa:)
Pozdrawiam

ps jakbys dał setke z calego urobku a nie ze srodka procesu to bys juz nie byl taki madry z tymi badaniami
Asus

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 12 lis 2016, o 13:19

Jakie badzo mało.... Napisał, że odebrał ją w połowie procesu.
Ponawiam pytanie. Czemu pobrana próbka nie została zanieczyszczona przedgonem skoro waszym zdaniem przedgon idzie cały czas?

Wręcz odwrotnie. Do badania dałem z całości serca (oprócz płukanki) dlatego właśnie jestem pewny tego co pisze.
Pisałm Ci już. Prawda zawsze wygrywa.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez Asus » 12 lis 2016, o 13:48

co chwle ponawiasz pytania co chwile sie pytasz co i jak powiem Ci jedno skoncz juz ta dziecinade i zacznij czytac ze zrozuminiem to moze sie czegos nauczysz;]

Tak prawda wygra bo jakbys nie zauwazył tylko Tobie wychodzi zielona probka t Twoja metoda nikomu innemu
Asus

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 12 lis 2016, o 14:15

A badał ktoś oprócz wysłannika konkurencji?
Poczekaj na badania Brzuchacza to zobaczysz jak wyjdzie próbka Tabika, bo wiem że on umie rektyfikować poprawnie. A nawet jak wyjdzie w klasie Lux to jaka to ujma?

Odpowiedz na proste pytanie to nie będę go ponawiał.
Może pomóc? Leszek w połowie procesu wskoczył do kotła na moment z szabelką i je powycinał? :)

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez Asus » 12 lis 2016, o 15:13

po tym wpisie prawie jestem przekonany ze Twoja i Tabika nie beda sie roznic.
Asus

Nieprzeczytany postprzez tabikgo » 12 lis 2016, o 19:07

Która z sześciu próbek jakie wysłałem?
Już możesz zacząć ćwiczyć szczekanie na czworaka :grymas:

Pozdrawiam,
Piotr
tabikgo

Nieprzeczytany postprzez zimny » 13 lis 2016, o 03:02

A ja tylko dodam że cała nadzieja w tym jedynym piku na wykresie :!:
Jak znowu ma wyjsć na zielono to niech ktoś doleje syfu do próbki koalaka bo kolejnej trzylatki lesgo nie przeżyje i zejdzie na "bul" dupy
Mała próbka niedobra bo nie wykryje, duża niedobra bo się coś rozmyje :drażni: organo :) leptycznie niedobrze tylko chromatograf :czytaj: chromatograf niedobry bo nawet na zielonej nos wyczuje LOL :hahaha:
się zdecydujcie :głupek:
zimny

Nieprzeczytany postprzez Mariusz19029 » 18 lis 2016, o 03:02

Nie było mnie przez kilka dni, ale nadrobilem zaległości. Mam do Ciebie Pawle 3 pytania i odpowiedz na nie rzeczowo bez wymijania.
siedestyluje napisał(a):Potwierdzasz to o czym pisałem od dawna.
Czyli, że OLM to zbędny bajer.

1. W którym miejscu potwierdzilem, że OLM to zbędny bajer? Bo według mnie, gdyby nie OLM to bym miał zanieczyszczony spirytus, więc z tego wynika, że jest bardzo użyteczny.

siedestyluje napisał(a):Rektyfikowałeś odpady przedgony/pogony czyli można to porównać do rektyfikacji ciągłej (w przemyśle) gdzie ciągle do kolumny są podawane nowe przedgony.

2. Na jakiej podstawie twierdzisz, że prowadziłem destylacje ciągłą? Według Ciebie krasnoludki dolewaly surówki do kega, kiedy akurat się odwracalem?
3. Co za różnica ile jest przedgonu w kotle? Sam mowiles, że w mocnych nastawach jest więcej zanieczyszczeń, więc więcej trzeba odebrać. Tutaj było adekwatnie więcej, ale jakie to ma znaczenie, przecież wystarczy odebrać np. zamiast 0,5 l powiedzmy 1,5 l i się pozbyć w całości czyż nie?

Jak możesz wypunktuj odpowiedzi dla przejrzystości.

Pozdrawiam,
Mariusz
Mariusz19029

Następna strona

Powrót do REKTYFIKACJA