Co to jest gęstość/przewiewność wypełnienia?

Tu możesz pisać także jako gość. Pytaj śmiało, na pewno chętnie pomożemy.

Re: Co to jest gęstość/przewiewność wypełnienia?

Nieprzeczytany postprzez Asus » 8 gru 2016, o 13:22

Ty naprawde jestes nierozumny . My o jednym a Ty o drugim masz racje ze trzeba zmniejszac predkosc tylko wez Ty ze zrozumieniem odbieraj nasze posty a nie po swojemu .

Widzisz my rozumiemy ze jak sie nie ms bufora to trzeba redukowac natomias Ty masz probl zeby zrozumiec o co nam chodzi
Tak w skrucie napisze po co mamy redukowac jak mozna leciec caly czas tak samo I zyskac na czasie pod koniec procesu.
Kolejnt plus taki ze Ty juz z 2godz przed koncem nic nie mozesz robic tylko siedziec przed maszyna I redukowac predkosc
Asus

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 8 gru 2016, o 13:49

Nie kolego. Zapier..ala aż wąż się prostuje i temperatura stoi w miejscu.
Ostateczne tempo odbioru dla mojej rury to 30-40ml. Ty na początku może masz tyle a u mnie tylko na ostatni niecały litr tyle idzie. (keg 100)
To co stracisz na prawidłowe napełnienie bufora zyskasz na koniec i jeden uj wychodzi. No chyba, że będziesz napełniał bufor jak Boxeer kiedyś. Masakra.
W niecałe 8 godz (wraz z rogrzaniem) uzyskuje się 17l i temperatura na dole nie rośnie. (dopiero na końcówce idzie górę i nie da się zbić ale to normalne)
Korekty 2-3 to max. Ubędzie Ci coś, że ruszysz dupę do zaworka? Przecież i tak trzeba być w pobliżu bo sprzętu nie wolno zostawiać bez opieki.
Dzieki tym korektom mam kontrolę nad tym co się dzieje i wolę mieć więcej czasu pod koniec na zmianę naczynka niż ciach i od razu syf. To po pierwsze.
A po drugie to z buforem też trzeba robić korekty, może deczko później, ale trzeba. Korekty zależą od tego jaki ktoś RR sobie ustawił. Mogę ustawić np. 40mml/na min i nie dotykać się do kolumny, tylko po jakiego grzyba?

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez Asus » 8 gru 2016, o 14:35

Powiem Ci ze na kolumnie 76 ciezko jest jechac 50ml bez z buforem a rr kolega ma 80 bo to mowie na przykladzie kolumny od kolegi. Dlaczego tak mala predlosc a no dlatego ze on grzeje cos okolo 4kw moze lekko ponad ale taka predkosc jest optymalna.
Na Twoich zmywakach moze I sie da grzac 5kw ale to Tylko swiadczy o roznicy sprezynek a zmywakow.

Pewnie ten teks bedziesz wykorzystywal do roznych bzdur

Ps fajnie by bylo jakby ktos napisal jaka ma predkosc na 76 z buforem bez zadnej redukcji

Bo sam Ciekaw jestem jak to wyglada u innych dodam tylko ze kolega jeszcze watomierz zamierza kupic bo nie wiadomo jaka realna moca grzeje

Mozesz zalozyc temat wydajnosc rury 76 chetnie poczytam jaka inni maja predkosc
Asus

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 8 gru 2016, o 15:32

A dlaczego mi nie wierzysz? Czy ja Cię kiedykolwiek w życiu okłamałem?
Zresztą ta wiedza jest powszechnie znana i nie ja to wymyśliłem. To jest po prostu ABC rektyfikacji.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez Asus » 8 gru 2016, o 16:23

Nie to ze nie wirze pisalem jakie jest rr .
Ale Ty nie masz bufora wiec nie masz zielonego pojecia ile mozna ustawic zeby nic nie ruszac. Jak mozesz zaloz temat I przenies te posty moze ktos napisze jak to wyglada u niego bo sie zastanawiamy z kolega jak robia inni skoro na 70 odbieraja tez okolo 50
Asus

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 8 gru 2016, o 16:37

Dlaczego ja mam zakładać temet? A Ty nie możesz?
Bufora nie mam, ale czytam fora i koledzy opisują, że już przy ok. 97 na kegu trzeba zmniejszyć odbiór.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez Asus » 8 gru 2016, o 16:57

Wez nie wymyslaj ze musza zmniejszyc odbior. Pewnie jak zasuwaja tak jak Ty to im sie rozladowuje szybciej I dlatego zmniejszaja poniewaz nie wolno rozladowac bufora jak jest jeszcze w kegu alkohol.

Chcialem zebys ty zalozyl I od razu przeniosl te posty sle jak nie to wieczorem sobie zaloze temat
Asus

Nieprzeczytany postprzez TaniCukier » 8 gru 2016, o 17:36

Koledzy piszą, że już przy 97 trzeba zmniejszać odbiór? Już? To faktycznie troszkę przesadzają z prędkością na początku. Ale zobacz jak to już wygląda bez bufora:

kodi napisał(a):Pierwsza korekta po wzroście temp. o 0,3. Tempo odbioru ok. 30ml/1min. Keg – 94,8, I term. – 78,7, II term. 77,8.
...
6. 425 minuta – kolejne 5 litrów. Keg – 95,1, I term. – 78,5, II term. – 77,7. Robię pierwszą redukcję.

W drugim przypadku, redukcja jest później, bo to przerób surówki, a więc czystszy wsad.
TaniCukier napisał(a):skok na 10-11 półce o 0,3 stopnia - czy to już pompowanie czy jeszcze nie? Półki się nie rozjeżdżają? Dodam, że dama 5l nadal nie pełna - jakieś 4,7l nakapało - mam podziałkę :) Temp w kegu 94,19.

Nie wiem czy ktoś jeszcze pisał kiedy wprowadza pierwszą redukcje.

Z buforem w zależności jak poprowadzi się proces to ta redukcja będzie się wahała od 96 w kegu lub nie wystąpi w ogóle - przykład boxera.

Ale ile razy mam to pisać?

Paweł, jak na 70tce ustawisz 40ml to i tak będziesz wprowadzał redukcje pod koniec - tego nie przeskoczysz, chyba że dołożysz bufor...

Jeszcze jedno - mi się wydawało że to nie chodzi o ilość par, ale ich skład. Faktycznie będzie ich troszkę mniej, ale to nie wpływa na proces tak jak ich skład.
Keg nie świeci pustkami, tylko skład generowanych par jest zbyt ubogi w alkohol - jakbyś miał term w kegu to byś wiedział. Przechodząc na górny w zbiorniku jest jeszcze ze 2,5% alkoholu. Z łatwego rachunku dla 47l wsadu będzie to około 1l urobku - widocznie Ciebie stać żeby to odpuścić, ja wolę zainwestować w bufor i to odebrać.
I nerwy będą spokojniejsze, że temp na 10tej tak szybko nie rośnie, że wysuszyłem do cna wszystko, że ewentualne odpady mogę przepuścić bez syfienia wypełnienia, jeszcze otrzymam dość przyzwoity towarek - same plusy. Tak czy nie?
TaniCukier

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 8 gru 2016, o 18:19

Przecież tyle Ci tłumaczę, że nie patrz na termometr w kegu bo kłamie. U Kodiego też przekłamywał, więc nie podawaj tego za wzór.

Czytałeś co się do Ciebie pisze?
Jak nie ma % w kegu to możesz sobie złotą wodę tam mieć i nic Ci nie ukapie.

Arci z Boxerem przecież Ci pokazali, że bez bufora nie masz pogonów i także bez bufora wyciągasz cały alkohol co do ostatniej kropli, ba, nawet bez termometru w kegu.
Ja to wiem już od dawna, ale przecież ja się nie znam na niczym, ale oni ?????????///////////////jak to...... im nie wierzysz?????????/////////////
Rusz baniakiem trochę i nie daj się zmanipulować wynalazcom z siódmej galaktyki.

Rektyfikacja jest prosta jak budowa cepa, odbywa się sama i wystarczy tylko jej nie przeszkadzać.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez gość » 8 gru 2016, o 20:59

To gdzie jest teraz Arci - do raportu :D Czemu nie ma u niego pogonu? Jak została pobrana próbka - czy to z całości, czy z pierwszej 5-tki czy może jeszcze inaczej.
Paweł zapominasz o jednej istotnej rzeczy - i Boxer i Arci mają wypełnienie ze sprężynek pryzmatycznych, więc dopóki nie będzie wyników od Brzuchacza to Twoje przypisywanie sobie jak zwykle opisów innych za prawdy objawione może się obrócić przeciw Tobie... A jak widać po akcjach promocyjnych już chyba sprzedaż spadła, więc może trochę weź na wstrzymanie.
Bo przecież Ty zalecasz zmywaki - a próbka, którą się tak wszem i wobec ciągle chwalisz podobno też została otrzymana na wypełnieniu sprężynkami. A jak chciałbyś widzieć wyniki chromatografów próbek ze zmywaków to może Szlumf się podzieli(chociaż chyba raczej nie tutaj).
gość

Nieprzeczytany postprzez tabikgo » 8 gru 2016, o 21:55

Ja również miałem kilka pytań uzupełniających w innym temacie :)
Niestety, temat szybko zdechł.
Ok, załóżmy, że Boxer i jego termometr się mylą. Tanicukier ma rację. Nie cały alkohol zostaje odebrany na wzrost górnego termometru. Lecimy więc znowu do opisu Arciego. I okazuje się, że Arci nastawiał na syfiastej wodzie odwarowej kolejny nastaw. Na wodzie odwarowej, w której przecież musiały zostać wszystkie pogony, których nie było na pierwszym badaniu. Patrzymy więc w jego kolejny wynik a tam niespodzianka. Znowu nie ma pogonów. Podwójnych. Po jednym razie.
Co ”zjebał” arci, że u niego pogony nie wyszły?
A pisał wyraźnie, że badał próbkę z całości.
Boxerowi nie wierzycie, Arciemu nie wierzycie. To po jaki wój siedestyluje ma wysyłać próbki do badania?

Pozdrawiam,
Piotr.
tabikgo

Nieprzeczytany postprzez wielki szu » 8 gru 2016, o 22:23

Panowie. Śmiechu warte są te wasze przepychanki. Podestylujcie trochę. Zróbcie kilka prób, a sami przekonacie się jakie bzdury wypisujecie.
Nie ma żadnej możliwości, żeby wyciągnąć cały alkohol z baniaka robiąc to metodą siedestyluje. W dodatku kończąc rektyfikację na prędkości odbioru o jakiej on pisze. Koniec i kropka.
Czy w próbkach sa ślady ogonów czy nie to już zależy tylko i wyłącznie od techniki rektyfikacji. Metoda "OPWS" niestety ale pod tym względem jest bardzo ułomna.
Najbliższy prawdy jest kol Tani Cukier. W baniaku po procesie przeprowadzonym "metodą" siedestyluje zostaje co najmniej litr spirytusu. A także są duże straty z przodu rektyfikacji. I żadne czary mary, czy zasłanianie się badaniami próbek tego nie zmieni. Wytłumaczenie, że cukier jest tani jest chyba najbardziej infantylnym tłumaczeniem rozkapryszonego dzieciaka.
I tak jak ciągle wspomina to admin tego forum "praw fizyki pan nie zmienisz". Tutaj muszę przyznać mu rację. Chociaż ta racja w tym przypadku obraca się właśnie przeciwko niemu.
Żeby wydobyć cały spirytus trzeba pod koniec drastycznie zmienić prędkość. A na to już nie już przyzwolenia głównego przeszkadzacza wszystkich dyskusji.
Nie ma przyzwolenia na zmniejszenie prędkości. Nie ma też przyzwolenia na użycie bufora. Nie ma przyzwolenia na termometr w baniaku. Ważne, żeby jego teorie się zgadzały. :kciuki:
wielki szu

Nieprzeczytany postprzez gość » 8 gru 2016, o 22:27

Jak się nie wierzy to trzeba samodzielnie sprawdzić i wyrobić sobie własne zdanie poparte praktyką, a nie teorią wypisywaną przez wszystkich innych - czyli czekamy aż kolega tabikgo spróbuje przeprowadzić proces ze stabilizacją :D Bo bufor, OLM i sprężynki to już za duża inwestycja - no chyba, że uda mu się namówić Pawła jak w przypadku papugi np. na wypożyczenie tych sprężynek które podobno leżą u niego w wiaderku.
gość

Nieprzeczytany postprzez Houdini » 8 gru 2016, o 23:05

Podpisuję się wszystkimi czterema kończynami pod postem wielkiego szu :brawa: Z wiedzą siedestyluje, prawa fizyki na które się ciągle powołuje, obracają się przeciwko niemu. Niestety :smile:
Houdini

Nieprzeczytany postprzez Asus » 8 gru 2016, o 23:09

mnie tylko zdziiło ze mowicie ze ni mozna odebrac alkoholu z kegu ta predkoscia co paweł zaleca czyli 20ml jak termometr na 2/3 juz nie bedzie stbilny niby boxer potwierdził to ze juz nie ma:) mnie sie tez wydaje ze jest to mozliwe ale to trzeba by było spuscic z kega i zmierzyc alkoholomierzem:)
Asus

Nieprzeczytany postprzez wielki szu » 9 gru 2016, o 08:04

Dlatego nigdy nie należy wierzyć tak do końca w to co piszą inni. Najlepiej robić samemu próby i porównywać. Co do końcówki to nie ma silnych. Proces trzeba zwolnić niemiłosiernie.
Gdy jeszcze nie używałem bufora to prędkość odbioru (gdy mi zależało na odbiorze wszystkiego) była rzędu 5-6ml/sek. Trwało to wieczność. I nie jest prawdą, że bez termometru w kegu można mieć wiedzę ile jeszcze alkoholu w nim pozostało. Kompletne bzdury człowieka, który za wszelką cenę chcąc zaoszczędzić wmawia innym te banialuki. Taki ktoś powinien się wstydzić, że wali w rogi innych ( a przede wszystkim klientów).
Teraz gdy mam bufor to minimalna prędkość odbioru jest ( i to tylko w ostatniej godzinie) ok 15ml/sek.(dla kolumny 63mm) i to jest prędkość która pozwala mi odebrać cały alkohol (dosłownie) bez zanieczyszczania kolumny pogonami. Ale w tym pomagają mi termometry w zbiorniku, buforze i na wysokości 15cm nad buforem. Gdy mam 100*C w zbiorniku, 96*C w buforze i na tzw. 10 półce ciągle temperaturę dnia. Tzn, że kolumna jest cała wypełniona spirytusem w ilości ok. 0,8 litra. Zatrzymuję więc odbiór. Opróżniam bufor z pogonów. Po jego opróżnieniu pozwalam spłynąć temu spirytusowi który wypełnia kolumnę z powrotem do bufora i wykorzystuję go przy następnej rektyfikacji. Spirytus jest czyściutki bez zanieczyszczeń pogonowych. Kolumnę mam czyściutką. W zbiorniku zaś mam tylko czystą wodę odwarową. Jest tak czysta, że mogę z czystym sumieniem wlać do kanalizy.
Średnica kolumny nie ma znaczenia, bo taki sam zysk z użycia bufora w porównaniu z kolumną bez bufora będzie dla każdego rodzaju kolumny.
I to są właśnie - kolego siedestyluje - prawa fizyki których nie da się oszukać.
P.S.
wielki szu

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 9 gru 2016, o 09:08

Odpowiem krótko bo was tylu a ja jeden.

@Gosć. Kup ode mnie kolumnę bo nie mam kasy na Święta, prosze bądz kolega, plis.....
Napełnię ją zmywakami za darmo i jak nie uzyskasz Absoluciku moim sposobem to nie musisz za nią płacić - Zgoda?
A jak uzyskasz Absolucik to zapłacisz tylko za kolumnę a zmywaki 304 będą gratis.
Warunek jest tylko jeden, musisz się zarejestrować na forum takim nickiem jakim piszesz na innych forach.
I jeszcze dam Ci przewagę, zrobisz ten Absolucik bez miedzi.

@Tabik. Wysyłaj zapasowe próbki do badania bo inaczej nic z tego nie będzie.

@Wielki Lesgo. Jakie prawa fizyki nie zadziałały w moim przypadku?
Grubszej rury nie można mocniej grzać i szybciej odbierać?
No bo chyba nie masz ma myśli że z kega nic nie ubywa?
Nie no przecież z kega musi ubywać, co ja pier..olę.....
No to skoro z kega ubywa to i na wypełnieniu będzie sucho. Tak czy nie?
Jak będzie sucho temperatura w tym miejscu wzrośnie. Tak czy nie?
Czemu nie mozna kończyć na wzrost?
To gdzie te prawa fizyki nie działają?
Wytłumacz merytorycznie proszę.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez wielki szu » 9 gru 2016, o 09:53

siedestyluje napisał(a):
Wytłumacz merytorycznie proszę.

Bardziej jak to zrobiłem już się nie da. Raczej Ciebie upraszałbym o merytoryczność wypowiedzi. Bo ciągle błądzisz w kółko Macieju. Ty po prostu nic nie rozumiesz. Ty próbujesz to ogarnąć, ale to Ciebie przerasta.
Coś na zasadzie, że wiesz, że w samochodzie jak się naciśnie pedał gazu to samochód pojedzie do przodu, ale już nie wiesz dlaczego jeden samochód zrobi to szybciej a drugi wolniej. Mimo, że obydwa maja silniki o takiej samej pojemności. Dlaczego jeden z samochodów jest bardziej zrywny od drugiego. Dlaczego jeden samochód jest bardziej oszczędny od drugiego.
Ty ciągle z tym kończeniem na wzrost temperatury. Przecież wszyscy kończą na wzrost temperatury. Inaczej się nie da. Opisałem to dosyć szczegółowo. No chyba, że to nie jest kończeniem na wzrost? Ty jak zwykle nie rozumiesz co czytasz?
Jądro dyskusji rozbija się o to, że Ty stosując swoją metodę twierdzisz, że jesteś w stanie odessać cały alkohol. Ja twierdzę, że nie... i basta. zresztą nie tylko ja. Różnica między nami jest taka, że ja to potrafię udowodnić. Ty tylko myślisz, że tak jest.
wielki szu

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 9 gru 2016, o 10:04

Rura nie pomieści więcej flegmy niż jest to możliwe. Mozesz dać i 10 buforów i więcej flegmy niż ja bez bufora w nią nie wlejesz.
ok 30 kolumny (bo tyle zajmuje bufor) i masz już flegmę tak mocną jak w buforze, więc po co ten łapacz syfów? Tylko po to aby przez parę min szybciej pod koniec odbierać? Przecież na początku tyle stracisz i wyjdzie na to samo.

Przed chwilą napisałeś na czarnym tak.
lesgo58 napisał(a):Nie sposób się z Tobą nie zgodzić. :ok: Wskazywałaby na to też logika procesu. Jednak jest jedno ale. Bufor nie jest typową półką fizyczną. W której następuje typowa wymiana para-ciecz. Jest tylko pojemnikiem do którego najpierw trafiają przedgony (oczywiście nie wszystkie), a póżniej etanol itd. Oczywistością jest że nie zostaną tam uwięzione na zawsze i że z czasem te przedgony opuszczą bufor. Jednak śmiem podejrzewać, że nie następuje to w czasie stabilizacji.
Zaobserwowałem to w czasie gotowania różnych nastawów. W których było mniej czy więcej zanieczyszczeń. Bufor wskazywał typową temperaturę (ok. 79*C) przy której uznaję, że kolumna jest w pełnej stabilizacji już po 45 minutach. Przy nastawach bardziej zanieczyszczonych nawet po 60 minutach temperatura miała trudności aby spaść poniżej nawet 82*C.

Czyli potwierdzasz, że bufor to odstojnik. Nareszcie.

Pozdr. Paweł.

ps a i zapraszam jeszcze tu. viewtopic.php?f=7&t=593
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez Asus » 9 gru 2016, o 10:23

Pawle jak jestes taki madry wytlumacz wszystkim jak dziala odstojnik.
Asus

Nieprzeczytany postprzez wielki szu » 9 gru 2016, o 10:38

Zaczynasz skrobać pazurkami po szybie... Rozmydlasz temat pobocznymi wątkami. Wstawiasz cytat, który ma się w tym wątku jak pięść do oka. Utwierdza mnie to tylko w przekonaniu, że z Tobą jako merytorycznym rozmówcą nie ma szans dyskutować. Zresztą nie od dziś.
Wróć do poprzednich postów, poczytaj jeszcze raz i dopiero zacznij odpowiadać. Tylko włóż w to trochę wysiłku umysłowego.
wielki szu

Nieprzeczytany postprzez tabikgo » 9 gru 2016, o 19:31

Kolego gość, pomysł może i niegłupi z tymi sprężynkami :)
viewtopic.php?f=7&t=448&start=100#p5735
Ale po tym co pisze TaniCukier i Boxer to raczej nie skorzystam ;)

Pozdrawiam,
Piotr.
tabikgo

Nieprzeczytany postprzez Asus » 9 gru 2016, o 20:22

tabikgo napisał(a):Czyli twierdzisz, że jednakowy nastaw (dowolny), przerobiony jednakowym sposobem(dowolnym) na różnym wypełnieniu odda tyle samo przedgonu?

Piotr.

Tabikgo pewnie chodzi Ci o to tak?? to teraz na spokojnie pomysl od czego zalezy ilosc przedgonu.
Zeby nie było nie szukam zaczepki daje Ci szanse poprawienia sie:)

Pozdrawiam
Asus

Nieprzeczytany postprzez gość » 9 gru 2016, o 21:37

Czy nie to napisałem wyżej:
gość napisał(a):Bo bufor, OLM i sprężynki to już za duża inwestycja
- nie ważne, że może być lepiej - ważne, żeby było tanio - jakoś będzie, ale jakość niekoniecznie.
A propozycję która nie wymaga zbyt dużego wkładu finansowego oczywiście pominąłeś - a to właśnie ona pomogła by Ci zmniejszyć ilość odebranych przedgonów, albo przy odebraniu tej samej ilości poprawiła jakość. Teraz odpowiedz nam dlaczego - czyżby to było zbyt trudne czy może tak bezgranicznie ufasz Pawłowi, że jego słowo i metoda OPWCS są święte. Czyli nadal pozostaniesz teoretykiem :D.
gość

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 10 gru 2016, o 08:51

Kolego Gość. Jakość to podstawa, nic nie oszczędzamy kosztem jakości.
Zapewniam Cię, że jak by jakość miała na tym ucierpieć to bym robił kolumny za kilka tyś i nie patrzyłbym na koszty.
Lepiej niż neutralny zrobić się nie da, więc nie mam podstaw aby twierdzić, że jakość jest za słaba, a nawet jak luksusowy to też mnie zadowala i lepszy być nie musi.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Problemy z rektyfikacją. Pomoc dla początkujących i nie tylko...