Na jakiej wysokości termometr.

Tu możesz pisać także jako gość. Pytaj śmiało, na pewno chętnie pomożemy.

Na jakiej wysokości termometr.

Nieprzeczytany postprzez Gość » 2 wrz 2016, o 09:33

tabikgo napisał(a):Kolego Kin... zadowolony ;)
Termometr prowadzący nie wyżej niż 20cm od zbiornika? A co w przypadku kiedy mam 25cm miedzi?

Pozdrawiam :)
Piotr.

Możesz spokojnie dać w miedzi. Obojętnie gdzie dasz termometr zasada jest taka, żeby na nim utrzymać stałą temperaturę. Im niżej tym lepiej. Masz kontrolę nad większą długością kolumny. 10 półka to jest tylko termin umowny. Oczywiście jeżeli dasz na 20 cm w miedzi (zresztą to samo tyczy się KO) to temperatura wskazywana będzie odpowiednio różna od tej wskazującej temperaturę wrzenia etanolu danego dnia. U mnie np. na 15 cm jest prawie o 0.8*C wyższa.
Na innym forum jest to bardzo dokładnie rozpisane. Dlatego nie będę tutaj powtarzał tego samego. Wystarczy tam zajrzeć i przeczytać.
Gość

Re: Zmywaki z Destylandi vs Sprężynki

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 2 wrz 2016, o 09:37

Pewnie, że mozna dać na 20 cm, tylko przez to strasznie spowolnisz proces. Zupełnie niepotrzebnie, tak nisko daje się na krótkich kolumnach.
Ale to też rozmowa na inny temat.

Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez zadowolony » 2 wrz 2016, o 15:10

siedestyluje napisał(a):Pewnie, że mozna dać na 20 cm, tylko przez to strasznie spowolnisz proces. Zupełnie niepotrzebnie, tak nisko daje się na krótkich kolumnach.
Paweł.

Kompletnie nie zdajesz sobie sprawy jakie banialuki piszesz. Proces jest prowadzony z taką samą prędkością ustaloną mocą grzania i założonego RR. Położenie termometru nie ma żadnego wpływu na prędkość odbioru. Ma wpływ na kontrolę procesu i na maksymalne wykorzystanie rozdzielczości kolumny.
U mnie mam termometr na 15cm, grzeję mocą 2600W i prędkość przez 3/4 procesu na rurze 63mm!!! wynosi 38ml!!!. I termometr na dole kolumny ani drgnie. Moc wsadu to 18%. Jak myślisz - strasznie mam spowolniony proces?
zadowolony

Re: Na jakiej wysokości termometr.

Nieprzeczytany postprzez tabikgo » 2 wrz 2016, o 19:07

Kolego Gość, rozumiem to w ten sposób, że niezależnie od ilości półek nad zbiornikiem, powinienem zachować odległość nie większą niż 20cm. Czyli przy miedzi będzie to, zgodnie z testami z białego, około 3 półka.
Przyznaję, że to dla mnie całkiem nowe podejście do zagadnienia prowadzącego termometru.
Od kolegi gość2 otrzymałem również odpowiedź: viewtopic.php?f=4&t=555&start=25#p7458
Cytuję: "zapraszam do ponownego przeczytania opisów kolumny Boxera i TaniCukier - gdzie oni mają termometr prowadzący, którym kierują się do końca procesu"
No więc sprawdzam: http://aabratek.com.pl/viewtopic.php?f=27&t=31#p911
Boxer, popraw mnie proszę jeśli coś się zmieniło.
Zbiornik, nad nim 20cm wypełnienia w katalizatorze i do tego 20cm wypełnienia nad buforem. Przy wypełnieniu jakie stosuje Boxer, zgodnie z testami z białego, będzie to jakaś 20-ta półka.
Jak się mają 3 półki do 20-tu półek? :)
I jak się ma 20cm do 40cm u Boxera? :)

Pozdrawiam,
Piotr.

Edyta...
Proszę o przeniesienie całości do działu dla początkujących :!:
tabikgo

Nieprzeczytany postprzez tabikgo » 2 wrz 2016, o 20:26

Kolejna prośba.
Nie dopatrzyłem wpisu kolegi zadowolony powyżej.
Wydaje się on być kontynuacją wypowiedzi na temat położenia termometru i wpływu na proces.
Jeśli kolega zadowolony nie ma zastrzeżeń, proszę o dołączenie go do tematu "Na jakiej wysokości termometr" i skasowanie mojego wpisu z prośbą. Potrzebne podanie?

Piotr.
tabikgo

Nieprzeczytany postprzez zadowolony » 2 wrz 2016, o 21:13

tabikgo napisał(a):Kolego Gość, rozumiem to w ten sposób, że niezależnie od ilości półek nad zbiornikiem, powinienem zachować odległość nie większą niż 20cm.

Przez nieuwagę tym gościem jestem ja czyli "zadowolony. Gdyby admin nie żąglował postami to wszystko byłoby czytelne, a tak mamy groch z kapustą i to o czym pisałem wcześniej rozmydlenie i miganie się od odpowiedzi przez kol. Pawła. Admin i Paweł to chyba ta sama osoba?
Odpowiadam Ci (podpierając się twoim cytatem z innego tematu).
Co do odległości 20 cm nad która masz wątpliwości czy ją zachować.
Odległość to rzecz względna. Byleby nie była za wysoka. Jedno jest pewne - odległości dla termometru w dole kolumny stosowane i polecane przez admina są za wysokie.
Jeśli uda Ci się wyliczyć tzw. 10 półkę to będziesz mistrzem świata i wtedy z czystym sumieniem możesz ją zastosować. Dlaczego akurat 10 półkę to jest szeroko i dokładnie opisane na obydwu sąsiednich forach.
10 półke jest bardzo trudno wyliczyć, gdyż zależy ona od wielu czynników i zmiennych. Do tego dochodzi to iż półki w całej długości kolumny nie są jednakowej wysokości. A dlaczego? Odpowiedz na to też znajdziesz na sąsiednich forach a także googlując.
Tak więc wyliczanie 10 półki tylko i wyłącznie ze zwykłego zsumowania wysokości HEPT podawanego w doświadczeniach nad tym parametrem jest błędem. I jak słusznie (po części zauważyłeś) 20cm dla różnych kolumn i dla różnych wypełnień nie oznacza to samo. Nie stanowi to jednak problemu dla kogoś kto sobie z tego zdaje sprawę. Dlatego właśnie napiszę to jeszcze raz - nie ma znaczenia wysokość osadzenia termometru w dole kolumny, ważne aby to było jak najniżej. I najważniejsza sprawa - ważne żeby utrzymać na niej stałą temperaturę.
Gwoli ścisłości muszę dodać iż im niżej zamocujemy termometr tym trudniej na nim utrzymać stałą temperaturę. Jednak przy odpowiedniej wprawie i doświadczeniu nie jest to nie wykonalne.
Kolosalne znaczenie ma też - czy są to zmywaki czy sprężynki. Długo by pisać o tym. Dlatego zapraszam do szukajki na czarnym i białym forum. Bo bez sensu jest powtarzanie tego samego na 3 forum. Zwłaszcza tak nieżyczliwym w osobie admina na wszelkiego rodzaju nowinki.
zadowolony

Re: Na jakiej wysokości termometr.

Nieprzeczytany postprzez boxer1981228 » 2 wrz 2016, o 23:27

Jest dokładnie jak napisałeś, w buforze nie w katalizatorze ;) 20 cm SP i termometr prowadzący jest na mniej jak 20 cm.

Box
boxer1981228

Powrót do Problemy z rektyfikacją. Pomoc dla początkujących i nie tylko...