Marynowane grzybki.

Jak ktoś ma coś smacznego na zakąskę to proszę się nie krępować,:)

Marynowane grzybki.

Nieprzeczytany postprzez taki.andrzej » 19 paź 2013, o 01:58

Jakoś tak siedze i popijam piwko, ale piwko samo w sobie takie jakieś biedne bo kupne, więc wyjąłem słoiczek grzybków marynowanych, zrobionych kilka dni temu co by piwo lepiej smakowało, pomyślałem, że puki sezon grzybowy trwa to może warto podać przepis na smaczne grzyby do zagrychy :lol:
Więc tak:
Podgrzybki najlepiej małe (duże też możemy użyć, ale wtedy musimy wybrać te twarde, jędrne i suche, krojąc na odpowiednie kawałki) - około 0.5kg
ZALEWA:
Cebula pokrojona w piórka - 1szt (średnia)
Ocet 10% - 1szklanka
Woda - 3szklanki
Sól - 1.5 łyżeczki (czyli około 7.5grama)
Cukier - 3 łyżeczki (ok.15gram)
DO SŁOIKÓW:
Ziele angielskie - po 2szt na słoiczek
Pieprz ziarnisty (czarny) - po 2szt na słoiczek
Liść laurowy - jeden średni na słoiczek
Gorczyca - po 1/3 łyżeczki na słoiczek.
Jak to zrobić?
Więc grzyby czyścimy z mchu, igieł, trawy etc. kroimy na odpowiadające kawałki (pamiętając, że się skurczą dość znacznie więc uwaga z rozmiarem), płuczemy pod bierzącą wodą. W odpowiednim (do ilości grzybów) garnku grzejemy wodę dodajc ( UWAGA :!: :!: - tej soli i octu nie odejmujemy z głównego przepisu ilościowego - liczymy to jako dodatkowe składniki ) łyżkę soli i łyżkę octu, po zagotowaniu wrzucamy grzyby, obgotowujemy je 5 minut (obgotowanie w kwasie (ocet) nie pozwoli na rozgotowanie się grzybów i zachowa ich późniejszy kolor w słoikach) po czym zlewamy na sitko i płuczemy letnią wodą.
Do garnka wlewamy wodę, ocet, sypiemy sól, cukier i dodajemy cebulę - zagotowujemy, dodajemy grzyby i gotujemy tak 15minut, po czym łyżką cedzakową wyjmujemy na sitko grzyby razem z cebulą następnie wkładamy je do słoików (wcześniej wyparzonych i z dodanymi przyprawami) tak do 3/4 ich objętości, pozostałe miejsce wypełniamy zalewą (tą w której gotowały się grzybki), słoiki zakręcamy, sprawdzamy czy nie ciekną i pasteryzujemy około 15-20 minut.
Po tym czasie wyjmujemy i ustawiamy na scierce "do góry dnem", gdy wystygną przerzucamy je do spiżarni/piwnicy - ewentualnie jakiejś szafki.
Jeść można już po 24godzinach :)
A i bym zapomniał - taka ilość grzybów sztarcza na około 5 takich słoiczków:
DSC00474_e.JPG

Pozdrawiam i życzę smacznego :)

Ps. Ilość cukru i octu można dowolnie modyfikować - do smaku. Dla mnie optymalna jest taka jaką podałem w przepisie, ale jak ktoś woli bardziej słodkie to więcej cukru i analogicznie przy kwaśności - reszta przypraw się nie zmienia.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Nowe odkrycie z gatunku elektrofolk klik - warto posłuchać.
Jak ktoś w ogóle gra i lubi "inne" gry niż hamerykański chłam to polecam - http://stalkerteam.pl/index.php?
taki.andrzej

Re: Marynowane grzybki.

Nieprzeczytany postprzez Gość » 19 paź 2013, o 14:30

Co tam robi ten biały robal? :mrgreen:
Gość

Nieprzeczytany postprzez taki.andrzej » 19 paź 2013, o 14:46

Widzę, że u kolegi małe problemy ze wzrokiem - czyżby metanol zaszkodził i nie rozróżnia kolega robala od piórka cebuli :?: :mrgreen:
Jak ktoś w ogóle gra i lubi "inne" gry niż hamerykański chłam to polecam - http://stalkerteam.pl/index.php?
taki.andrzej

Nieprzeczytany postprzez Gość » 19 paź 2013, o 14:54

Tia...To czemu parę minut temu jeszcze to coś się ruszało ? :P
Gość

Nieprzeczytany postprzez taki.andrzej » 19 paź 2013, o 15:00

Bo zobaczyło Twój lotny post pisany pod wpływem metylu i postanowiło spierdalać w popłochu byś nie zdążył tego zeżreć... :lol:
taki.andrzej

Nieprzeczytany postprzez Gość » 19 paź 2013, o 15:41

Jednak to jest robal, miałem rację :P
Gość

Nieprzeczytany postprzez taki.andrzej » 19 paź 2013, o 16:44

Sam jesteś robal :lol: :mrgreen:
taki.andrzej

Powrót do KULINARIA