Jak zrobic nastaw na wódkę premium

Przepisy na dobry zacier, porady itp.

Jak zrobic nastaw na wódkę premium

Nieprzeczytany postprzez on87 » 9 sty 2017, o 13:32

Witam wszystkich. Jestem świeżym użytkownikiem forum. W najbliższych dniach mam zamiar kupic kolumnę u kolegi Pawła fi 70.
I mam takie pytanie. Chciałbym na początek na tym sprzęcie zrobić dobra wódkę. Liczę że z Wasza pomocą zrobię udane i przemyślane zakupy.
Jakich drożdży najlepiej użyć żeby była jak najdelikatniejsza?
Czy dodawać węgiel do nastawu?
Wszelkie dalsze podpowiedzi mile widziane.
Dodam ze planuje to zrobić na glukozie, oraz wodzie miękkiej ze stacji uzdatniania wody.
Liczy się dla mnie jak najwyższa jakosc.

Pozdrawiam 87
on87

Re: Jak zrobic nastaw na wódkę premium

Nieprzeczytany postprzez Asus » 9 sty 2017, o 14:08

Witaj
Zasady sa proste
Blg na poziomie 24 blg
Dobry podzial frankcji czyli okolo godzinna stabilizacja
Co do drozdzy to podobno najlepsze zeby bylo najlagodniejsze to drozdze typu Vodka

Jak bedziesz robic nastaw do goracej wody mozna dodac kwasku drozdze maja latwiej I powinny mniej syfu wyprodukowac oczywiscie pozniej trzeba poczekac zeby woda z cukrem wystygla do temp okolo 28 st I dodac drozdze.

Pozdrawiam
Asus

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 9 sty 2017, o 14:46

Zasady są proste.
Prawidłowo przeprowadzona rektyfikacja daje Absolucik a nastaw aby miał tylko moc.
1. Alcotec Turbo pure 48. lub inne z rodziny turbo, ale te akurat są nasze ulubione.
2. Obojętnie jakich, liczy się aby było duzo z kega za jedną robotą a na to ma wpływ moc nastawu (duzo cukru mało wody i aby przerobiło)
3. Nie dodajemy węgla do nastwu.

Zrób mocny nastaw a resztę zgodnie z instrukcją, którą dostaniesz i Absolucik masz gwarantowany.
Nastaw By Kodi viewtopic.php?f=16&t=543
Na pierwszy raz daj ze 2 kg cukru mniej tak na wszelki wypadek i pamiętaj, że drożdze turbo mają tendecje do przegrzewania się i też nie lubią zbyt niskich temperatur.

Zapomnij o dotychczasowej praktyce i olej jakość nastawu. To nie pot-still ani palcówka, że liczy się nastaw, to nie smakówka.
Nie dawaj żdanych zbędnych pierdół do nastwau, drożdze mają już w sobie wszytsko co potrzeba.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez on87 » 9 sty 2017, o 14:58

Kolego Pawle a czy glukoza zamiast cukru w nastawie też nic nie polepszy "produktu" końcowego?
on87

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 9 sty 2017, o 15:06

Polepszy, ale tylko tym co nie potrafią poprawnie rektyfikować.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez solohan » 9 sty 2017, o 15:15

To może zamiast cukru używać buraków cukrowych, będzie taniej. Albo świeżej trzciny cukrowej??
solohan

Nieprzeczytany postprzez Asus » 9 sty 2017, o 15:32

Pawle zasugerowales w innym poscie ze jeszcze musze sie duzo nauczyc czyli sugerujesz ze nie umiem robic ansoluciku, a przeciez pare miesiecy wczesniej po sprubowaniu mojego produkto stwierdziles ze nie mam sie co bac hromatografu bo to jest absolucik ( wedlug twojego smaku) tak wiec chlopie wez sie ogarnij troche bo za kazdym razem dostosowujesz sie do sytuacji I odpisujesz tak zeby bylo Tylko na Twoja korzysc ale zapominasz ze wszyscy umieja czytac I widza jak jest.

Ps nie sluchaj pawla do surowki tez trzeba sie przylozyc
Mam prosbe zrob raz tak jak pisze Pawel a za drugim razem ze stabilizacja I zobaczysz ze juz nie wrocisz do metody Pawla (oczywiscie tym drugim razem zrob nastaw okolo 24 blg a przekonasz sie o czym wszyscy pisza)
Asus

Nieprzeczytany postprzez on87 » 9 sty 2017, o 15:52

Kolego Asus wyjęłes mi to z ust. Zrobię porównanie, ale z racji tego że mam tylko suchą wiedzę w tym temacie to mam nadzieję że kolega Paweł podczas mojej pierwszej rektyfikacji mi pomoże ;) wykonam jego metodę od a do z. Mam nadzieję że uda mi się osiągnąć "absolucik" heh
on87

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 9 sty 2017, o 16:28

Asus. Skoro robisz Absolucik z cukru to dlaczego gadasz, że z glukozy jest lepszy?
Masz dwa Absoluciki? Bo zawsze wydawało mi sie, że Absolucik jest tylko jeden. Jest to destylat od którego niczym innym nie czuć oprócz C2H5OH i pije się to łagodnie, nie drapie w gardło jak tania sklepowa. Jak by to zbadał to jest to klasa luks/neutral.

On87. Nie ma innej opcji, albo zaufasz mi i będziesz się cieszył Absolucikiem, który otrzymasz w tani szybki i prosty sposób, albo zabiorę Ci kolumnę i oddam kasę (za używaną oczywiście)
Sam zobaczysz, że porównania już nie będą potrzebne, ale oczywiście to Twoja kolumna możesz sobie eksperymentować do woli, w końcu to hobby :)

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez on87 » 9 sty 2017, o 16:49

Panie Pawle. Ufam Tobie i dlatego chcę kupić Twoja kolumnę. Czytając też inne fora jest inna metoda pracy oraz przygotowania nastawu i chce się przekonać jak jest najlepiej przygotować wszystko od początku do końca żeby otrzymać delikatna i pyszna wodeczke..
on87

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 9 sty 2017, o 17:09

Kolumna to nie wszystko, nie tylko ja wykonuję je poprawnie.
Jej obsługa to klucz do sukcesu. Cieszę się, że będę miał z kim o tym popisać bo moi klienci jakoś nie za bardzo są wylewni.
Przygotuj tylko 90 litry nastawu jakiego uważasz, mozesz robić tak my tu radzimy na forum, możesz robić tak jak pisze na opakowaniu grożdży, możesz zrobić po swojemu.
Ważne abyś miał tego na dwa kegi, bo Absolucik robimy na dwa razy i jak masz nastaw tylko na jeden keg to jest za mało.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez on87 » 9 sty 2017, o 17:12

A czy keg zawsze musi mieć wsadu 45?
Czy można gotować niepełny?
Tak tylko pytam, zrobię te 90 i wszystko według Twoich instrukcji
on87

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 9 sty 2017, o 17:15

Może być ok 45. jak wlejesz mniej to będziesz mniej miał, szkoda pustego miejsca po prostu. Zawsze lejemy pod korek, zostawiamy tylko ok 8cm pustego miejsca aby nie zaciągnęło.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez Asus » 9 sty 2017, o 17:56

Nie wiem ile to litrow 8cm wolnego miejsca . To ty Pawleza kazdym razem na miarke lejesz? Czyli pod koncem dolewasz po 0.5l I mierzysz?

Dam koledze dobra rade lepiej wlac 2 l mniej niz jeden za duzo mysle ze te 45l to bezpieczna granica

Jezeli chcesz to mozesz nalac I 15 l wazne zeby po odpsrowaniu alkoholu grzalki byly zakryte woda . Muszisz poprostu zwrocic uwage na 2 rzeczy
1 na poczatku nalej zalozmy 10l wody I zobacz czy masz zakryte grzalki wazne jest zebys znal ta granice

2 jesli rozcienczas surowke ktorej jest np 3l to mysisz to zrobic tak zeby zostalo Ci przynajmniej te 10l wody ( jesli tyle wystarczy do zakrycia grzalek) to samo tyczy sie nastawu
Asus

Nieprzeczytany postprzez Asus » 10 sty 2017, o 01:39

Widzisz Tabik zapomniałem odpowiedziec:) dlaczego mysle ze absolucik jest lepszy z glukozy a no pisalem w poscie wyzej z gukozy jest lagodniejsza Pawelku czytaj ze zrozumieniem bo trzeba sie pare razy powtarzac zebys cos zrozumiał. nie wiem czemu jest łagodniejsze pewnie dlatego ze ten cukier co my kupujemy ten najtanszy to najgorsze dziadostwo same odpady a nie prawdziwy cukier. Moze jakby zrobic z tego grubego cukru to byłoby lepsze ale to juz kazdy wie jaka jest cena takiego cukru

Pozdrawiam
Asus

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 10 sty 2017, o 09:20

Łagodniejsza od czego? Łagodniejsza od Absoluciku z cukru? To jaki to absolucik?
Zrozum chłopie w końcu, że w przypadku poprawnej rektyfikacji nastaw nie ma wpływu na jakość. Po to masz kolumnę i rozum aby oddzielić syfy od serca.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez tabikgo » 10 sty 2017, o 10:12

Asus, z tym najgorszym dziadostwem i odpadami zamiast prawdziwego cukru to tak Ci się tylko napisało? Jak z tą cena glukozy? Czy może wykonałeś w tym kierunku jakieś testy? Jakie to według Ciebie odpady są w cukrze? Może powinieneś zawiadomić Inspektorat Sanitarny czy inne służby?

Pozdrawiam,
Piotr.
tabikgo

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 10 sty 2017, o 10:28

:hahaha: :mrgreen: :smile:

Pozdr. Pawel.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez Asus » 10 sty 2017, o 10:30

To sa gluwnie odpady cukru przynajmniej ten cukier z promocji nie pamietam juz jak sie nazywaja te odpady .
Kiedys o tym czytalem co znajduje sie w takim cukrze. Jakby do wszystkiego mialby sie przyczepic sanepid to bys widzial ile rzeczy by zostalo nie dopuszczone do sprzedarzy druga strona medalu to taka ze jednak nie jest to trujace wiec dopuszczaja. Co do glukozy to dalej bede podtrzymywac ze jest w cenie cukru gdyz kosztuje 3zl kg

Pawle zobacz jaka tania glukoza moze kupisz na testy bo jestes jedyna osoba ktora nie wierzy bo nie sprawdzila I wydaje jej sie ze tak nie jest.
Asus

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 10 sty 2017, o 10:55

Glukozę testowałem kilka lat temu.
Oblicz mi cenę jednego litra destylatu z glukozy i z cukru i jak wyjdzie taniej z glukozy to do niej wrócę.

Ile jest cukru w cukrze pokazują osiągi, jak na razie nie narzekam i nc się nie zmieniło w tej kwesti od wieków.
Nie wiem coś sobie znów ubzdurał.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez Mariusz19029 » 10 sty 2017, o 11:02

Asus napisał(a):Co do glukozy to dalej bede podtrzymywac ze jest w cenie cukru gdyz kosztuje 3zl kg

Akurat tutaj to palnales głupotę i nie wiem czemu w to dalej brniesz. Cena cukru wynosi poniżej 3 zł, a glukozy powyżej, jak już to obliczył Tabikgo, dodatkowo glukozy musisz dać więcej niż cukru, więc nie gadaj, że glukozy jest w tej samej cenie...

Pozdrawiam,
Mariusz
Mariusz19029

Nieprzeczytany postprzez tabikgo » 10 sty 2017, o 11:06

Asus, 3zł plus 10% daje łącznie 3.3zł przy cenie cukru 2.69zł. W dalszym ciągu cukier jest tańszy przeszło 20%. Chociaż Ty oczywiście twierdzisz inaczej. Ale niech tam, wystarczy, że Ty napisałeś, że glukoza jest tańsza i tak ma być :) WYŁĄCZNIE przez analogię mógłbyś stwierdzić również, że najtańsza glukoza może się okazać odpadem. Jeśli znalazłbyś jakiś link odnośnie tych zanieczyszczeń w cukrze to polecam się ku pamięci. A Tobie proponuję poszukać na forach tematów z porównaniem różnych rodzajów cukru, jego wydajnością i ilością odpadów przy fermentacji.

Pozdrawiam,
Piotr.
tabikgo

Re: Wykorzystanie gęstwy do nastawu

Nieprzeczytany postprzez lizard » 10 sty 2017, o 11:19

Moja wypowiedz miała mieć charakter ogólny. i była na wskroś subiektywna. Chociaż podobne odczucie ma wielu bywalców sąsiednich for. Nie sposób określić na piśmie łagodność czegoś. A już w stosunku do czegoś innego jest jeszcze gorzej opisać. Powód jest prosty - każdy z nas ma inne punkty odniesienia i inną wrażliwość. Coś co dla jednego może być ostre dla drugiego jest łagodne i odwrotnie. Żeby komuś cośkolwiek opisać w sposób wiarygodny i przekonywujący to musielibyśmy mieć wspólny wzorzec do porównań.
Jest jednak wyjście z tej sytuacji i to bardzo proste. Zrób samemu bardzo proste doświadczenie. Wykonaj dwa równoległe nastawy prowadzone w takich samych warunkach. Po czym zrób w identyczny sposób rektyfikację. Efekty porównaj. Wnioski wyciągnij sam.
Mimo iż wódka własnoręcznie zrobiona ze spirytusu z cukru wychodzi mi bardzo łagodna (43% pije się jak wodę) to uważam, że wódka ze spirytusu z glukozy jest jeszcze łagodniejsza. Pijąc nawet 45% ma się odczucie, że pije się wódkę poniżej 40%. A już na pewno jest smaczniejsza.
Różnice wynikają z samego surowca. Cukier to duch buraczany, a glukoza to ziemniaki albo kukurydza. Moim zdaniem glukoza z ziemniaków jest najlepsza.
Porównanie ze spirytusami otrzymanymi z innego surowca jest jeszcze ciekawsze. Zachęcam do prób, bo warto.
Ostatnio edytowano 10 sty 2017, o 13:24 przez admin, łącznie edytowano 1 raz
Powód: przeniesiono z [wykorzystanie gęstwy do nastawu]
lizard

Re: Wykorzystanie gęstwy do nastawu

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 10 sty 2017, o 11:28

Się wtrącę.
Oczywiście, Jak spier...olisz rektyfikację na glukozie i tak samo spier..lisz na cukrze to masz rację, na glukozie wyjdzie jakby deczko łagodniejsza.
Natomiast jak zrobisz to dobrze to nie będzie żadnej różnicy.

Pozdr Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez Asus » 10 sty 2017, o 11:58

Pisalem ze na promcji moze I jest po 2.69 w niektorych super marketach pewnie tez przewaznie srednia cena jest 3 zl bo pisalem ze w niektorych sklepach wynosi ponad 3 zl wiec jak glukiza jest po 3.2 wiec duzej roznicy nie ma tak wiec nie kluccie sie o te niech wam bedzie 50 gr tylko zobaczcie jakosc swoja droha mi z glukozy wychodzi mniej niz z cukru ale wale ten litr czy 2 skoro mam lepsza wodeczke.
Asus

Następna strona

Powrót do WSZYSTKO O NASTAWACH