Płatki Dębowe i inne wynalazki

Przepisy na nalewki, sposoby na dobre smakówki.

Płatki Dębowe i inne wynalazki

Nieprzeczytany postprzez Fanzjasnejgóry » 22 lis 2015, o 20:41

czy używał, ktoś z Was drodzy forumowicze płatków dębowych do nadawania naszemu Absolutuwi smaczku?
W pierwszym odruchu Jakub postanowił go zastrzelić, ale przypomniał sobie, że stoi ciągle przed teatrem. Kultura musi być? Dlatego zamiast rewolweru wyjął z kieszeni granat.
Fanzjasnejgóry

Re: Płatki Dębowe i inne wynalazki

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 23 lis 2015, o 09:10

Jak ktoś lubi dębówkę to czemu nie.

Dobrze jest zrobić sobie koncentrat z płatków dębowych i potem tylko dodawać gdzie kto lubi. np do nalewek.
Albo zalejcie płatki przedgonami (tymi na rozpałkę) niech to sobie postoi nawet kilka lat, potem można z tego robić oszukane whiskacze, ewentualnie jeszcze czymś doprawić, np. syropem klonowym.
Jak trafia się gość, który lubi swojskie klimaty a my takowych nie posiadamy to można rozrobić absolucik np. do 55% dodać troszkę tego koncentratu i przybysz będzie się pytał o przepis na zacier. :)

Pozdr. Paweł. :piwo:
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez Fanzjasnejgóry » 23 lis 2015, o 17:40

To sobie taki koncentracik zrobię lepszy to pomysł niż tworzenie całego 5 litrowego baniaka z dębówką.. :)

Pozdrawiam MArcin
W pierwszym odruchu Jakub postanowił go zastrzelić, ale przypomniał sobie, że stoi ciągle przed teatrem. Kultura musi być? Dlatego zamiast rewolweru wyjął z kieszeni granat.
Fanzjasnejgóry

Nieprzeczytany postprzez johny » 23 lis 2015, o 19:39

Wszystko można zrobić na skróty a wszelkiego typu zaprawki które stworzymy sami lub kupimy gotowe to jest taka droga.
Cała filozofia dębienia wódki czystej a tym bardziej smakowej polega na dojrzewaniu i układaniu się trunku.
Oczywiście dla niecierpliwych jest to bardzo niewygodne,ale warto spróbować nawet w formie eksperymentu. :idea:
Można robić różne eksperymenty smakowe i oprócz płatków dębowych warto dorzucić różne susze owoców według preferencji :śliwki,figi,daktyle.
Po kilku miesiącach efekt może przerosnąć nasze oczekiwania. :wódkalepsza: :kciuki:
johny

Nieprzeczytany postprzez Kalfas » 23 lis 2015, o 21:13

siedestyluje napisał(a): ewentualnie jeszcze czymś doprawić, np. syropem klonowym.

:witam:
Paweł, jaki posmak daje syrop klonowy, coś w kierunku łiskacza? Od jakiegoś czasu eksperymentuję z jarzębiakiem. Wychodzi fajna, wytrawna wódecza, ale wymaga troszkę słodyczy. Zastanawiam się, czy zamiast cukru lub miodu nie kropnąć trochę tego klonu dla pogłębienia bukietu.
Pozdro!
Kalfas

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 24 lis 2015, o 09:17

Do jarzębiaka, hmm... trzeba by było spróbować, do whisky na pewno pasuje.
Leć do Lida, widziałem, że jest nowa dostawa.

siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez johny » 1 gru 2015, o 21:47

W Lidu już dla mnie zabrakło,ale dzisiaj w Biedronie udało mi się zrobić zapas z nowej gazetki.
Syrop klonowy to super sprawa do smakówek. :wódkalepsza: :kciuki:
johny

Nieprzeczytany postprzez seta » 3 gru 2015, o 23:10

siedestyluje napisał(a):Jak ktoś lubi dębówkę to czemu nie.

Dobrze jest zrobić sobie koncentrat z płatków dębowych i potem tylko dodawać gdzie kto lubi. np do nalewek.
Albo zalejcie płatki przedgonami (tymi na rozpałkę) niech to sobie postoi nawet kilka lat, potem można z tego robić oszukane whiskacze, ewentualnie jeszcze czymś doprawić, np. syropem klonowym.
Jak trafia się gość, który lubi swojskie klimaty a my takowych nie posiadamy to można rozrobić absolucik np. do 55% dodać troszkę tego koncentratu i przybysz będzie się pytał o przepis na zacier. :)

Czemu zalewać płatki przedgonami?????????robić z siebie dziada??????Paweł,moje przedgony napier..lają rozpuszczalnikiem,że nie idzie tego wąchać!!!!!!
seta

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 4 gru 2015, o 09:24

Przecież łycha to bimber a w bimbrze są przedgony, poleżakuje to sobie potem w beczkach dębowych i smród przemienia się w zapach.
Także Seta....to nie z dziadowania się robi :)

siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez seta » 4 gru 2015, o 16:29

siedestyluje napisał(a):Przecież łycha to bimber a w bimbrze są przedgony, poleżakuje to sobie potem w beczkach dębowych i smród przemienia się w zapach.
Także Seta....to nie z dziadowania się robi :)

Nie ma bata!Jebie i bedzie jebać,nie przekonasz mnie,żebym użył tego do konsumpcji...........P.S NIE PIJE JUŻ 35 DNI!!!!!!!!!!!
seta

Nieprzeczytany postprzez johny » 4 gru 2015, o 16:42

Pawle przecież przy smakówkach również oddzielamy przedgon i pogon. Może na alembikach jest trudniej odseparować przedgon,ale regulując mocą grzania też można to zrobić.
Pogony oddziela się według własnych preferencji przy 55% - tak ja robię inni odcinają nawet wyżej.
Jeśli ktoś leżakuje trunek w beczce dębowej przez dłuższy czas to można zejść nawet do 50%.
Beczka czyni cuda i wiele smrodku odparuje :wódkalepsza: ,ale bez przesady.
Jeśli ktoś wleje do beczki g..wno to nie można liczyć na zbyt wiele ;)
johny

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 4 gru 2015, o 16:55

Jednemu jebie, drugi się tym zachwyca - sprawa gustu...
Osobiście jak prawdziwy Słowianin także wolę czystą :)
Muszę Cię trochę zmartwić, jak robisz na raz to też jeszcze pijesz przedgony (nieodebrane) tylko, że ich już tak nie czuć.
Przepuść na drugi raz a zobaczysz ile jeszcze tego syfu będzie. :)

No widzisz....warto było kupić sprzęt, chociażby po aby nie pić :) gratulacje.

@Johny. Wiem, nie tylko beczka, liczy się także i to z czego będzie pędzone, ale na alembikach raczej przegonu nie odbierają a jeśli już to tylko na zasadzie pierwszej setki więc jeszcze sporo tego syfu tam zostaje. (dla smaku) :)

siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez donpicolo » 27 lut 2016, o 17:42

Panowie jestem ciekaw Waszej opinii w kwestii syropu klonowego.Kupiłem i stwierdzam,że przepłaciłem,bo uważam że to to samo co nasza przepalanka za grosze ,a nie 20 zeta za 200 ml.
Ja do bimberku dodaję śliwki suszone i kilka wędzonych.Z płatkami dębowymi mocno palonymi zamienia się to po 3 miesiącach w trunek lepszy jak johny za 60 zł.litr.Ostatnio jak rozpalałem w piecu CO przedgonami z destylacji na Aabratku na samym katalizatorze z miedzią(odbieram kropelkowo 3 kr./sek 0,5 l. z kega 50 to kolega po powąchaniu stwierdził że jego trunek po dwóch razach jedzie bardziej jak moje przedgony do wylania :smile:
donpicolo

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 27 lut 2016, o 18:18

W Lidlu był po 16 zł.
Moim zdaniem przypalanka to nie to samo.
Kto co woli.....

Pozdrawiam. Paweł. :piwo:
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez MarTcziX » 28 lut 2016, o 00:22

Ale tu nie ma czego opiniować, syrop klonowy jest syropem klonowym, a nie przepalonym na patelni cukrem.
Niewprawiony lub upośledzony zmysł smaku może nie "widzieć" różnic, tak jak to piszesz kolego:
Ja do bimberku dodaję śliwki suszone i kilka wędzonych.Z płatkami dębowymi mocno palonymi zamienia się to po 3 miesiącach w trunek lepszy jak johny za 60 zł.litr.

Tyle, że "johny za 60zł.litr" - to krótko mówiąc podłe pseudo whisky dla biednego plebsu - a z kolei bimber ze śliwkami ma się ni jak do whisky, prędzej można by go pod pseudo brandy podciągnąć, ale to tak na prawdę na siłę - więc w zasadzie tak faktycznie nie wiem jaki sens ma twój post kolego @donpicolo, na myśl ciśnie się tylko jedno: :spam: - ot i wszystko...
http://airgun-hunting.pl/viewtopic.php? ... 86#p132545 - moja obecna zabawka
Obrazek
http://airgun-hunting.pl/ - tu robimy prawdziwe zdjęcia!
Metro 2033 Redux - polecam dobrą gierkę...
MarTcziX

Nieprzeczytany postprzez johny » 28 lut 2016, o 01:55

Nie powinniśmy być tak surowi w ocenie opinii i wypowiedzi innych kol. w tym temacie ponieważ odbiór smaków i aromatów są niekiedy rozbieżne z ogólnie przyjętymi preferencjami, więc należy szanować ich zdanie w tym temacie.

Syrop klonowy nierówny jest syropowi klonowemu a więc jest kilka rodzajów tego specyfiku pod względem zagęszczenia i kolorystyki syropu. Każda sieć sklepów może dać inny produkt o różnej jakości i wiarygodności. :chytry:
Mam ten komfort,że miałem syrop przywieziony z Kanady i ten z sieciówki. Różnica jest kolosalna więc,jeśli zaczynamy
konfrontacje na temat wyższości "świąt jednych od drugich" to warto przeżyć te dwa doznania.

Z pewnością cukier karmelizowany będzie inny a według opinii o wiele gorszy od syropu klonowego . :?
Wczoraj dla doświadczenia skarmelizowałem syrop klonowy i zaprawiłem wódkę. :czytaj:
W aromacie przypalonego syropu klonowego nie było typowego smaczku skarmelizowanego cukru.
Zobaczę co nastąpi po przegryżieniu trunku. :idea:
johny

Nieprzeczytany postprzez donpicolo » 19 mar 2016, o 14:26

Tyle, że "johny za 60zł.litr" - to krótko mówiąc podłe pseudo whisky dla biednego plebsu - a z kolei bimber ze śliwkami ma się ni jak do whisky, prędzej można by go pod pseudo brandy podciągnąć, ale to tak na prawdę na siłę - więc w zasadzie tak faktycznie nie wiem jaki sens ma twój post kolego @donpicolo, na myśl ciśnie się tylko jedno: :spam: - ot i wszystko...[/quote]

Syrop z sieciówki naprawdę podszedł mi jak przypalanka,nie smakowałem takiego z górnej półki i dlatego pierwsza myśl była taka.Mimo wszystko zaprawiłem nim swoje mocno naciągano-oszukane brandy :smile:
Co trunku o nazwie johny za 60 zeta to mamy takie samo zdanie,ale co do spamu to już zupełnie odmienne.Twoja opinia przypomina mi inne forum,gdzie jak pytasz odrazu zjeby dostajesz :smile:

Ja chcę robić w miarę dobry trunek,ale za bardzo się nie namęczyć przy tym :brawa: i dlatego zadałem Ci pytania w dziale o Łyski gdzie opisywałes to czytelnie pod innym nickiem.Tylko nie potraktuj ich podobnie jak tego poprzedniego spamu :piwo:
donpicolo

Nieprzeczytany postprzez MarTcziX » 19 mar 2016, o 23:59

Syrop z sieciówki naprawdę podszedł mi jak przypalanka,nie smakowałem takiego z górnej półki i dlatego pierwsza myśl była taka.

To spróbuj kiedyś takiego: http://allegro.pl/oryginalny-syrop-klon ... 91535.html :spoko:
Jest to wg. mnie chyba najlepszy jaki udało mi się normalnie w sklepie kupić.
ale co do spamu to już zupełnie odmienne.

No, to możliwe i ogólnie bardzo dobrze - inaczej było by nudno ;)
Twoja opinia przypomina mi inne forum,gdzie jak pytasz odrazu zjeby dostajesz :smile:

Chodziło mi o to Twoje porównanie bimbru zaprawionego śliwkami i dębem vs. Johny z pieronki za 60 zł. litr (bo podejrzewam, że w tym sklepie widziałeś go za 60zł/l) które ma się nijak do rzeczywistości bo oba trunki to zupełnie coś innego - stąd moja myśl o spamie, możliwe, że błędna... :oops:

Pozdrawiam :piwo:
http://airgun-hunting.pl/viewtopic.php? ... 86#p132545 - moja obecna zabawka
Obrazek
http://airgun-hunting.pl/ - tu robimy prawdziwe zdjęcia!
Metro 2033 Redux - polecam dobrą gierkę...
MarTcziX

Nieprzeczytany postprzez Marian_jl » 3 kwi 2016, o 19:32

Ja robię na szczapkach dębowych o ładnych lat .
Przepis na szczapki znalazłem gdzieś w necie.
Dębinę wziąłem od kolegi który kupił na opał wysezonowane suche drewno . pokroiłem na szczapki 4/5 x20x50 (mm) przez tydzień moczyłem w wodzie zmieniając ją co dobę.Następnie opaliłem na grillu zmieniając starannie strony i wyszedł ładny brązowy kolorek .Część wrzuciłem do czerwonego wiśniowego wina, część do słoika z miodem a reszta tylko opalona. Nie należę do tych co się spieszą w te klocki i wiem że czas robi swoje. Moczyło się to kilka lat i teraz bardzo ładnie oddaje aromat i smak w destylacie. Jeśli opakuję to w jakąś butelkę po koniaku to nikt ze spożywających nawet nie podejrzewa mnie że jest to mój wyrób.
Marian_jl

Powrót do NALEWKI I SMAKÓWKI