Wypełnienie

Namiary na dobrych wykonawców i dobre produkty związane z naszym hobby, oraz prośby o opinie/recenzje

Re: Wypełnienie

Nieprzeczytany postprzez dartex » 16 paź 2014, o 21:01

ale jak widziales pawel podal tez sposob jak te grzalke rowniez zmiescic
dartex

Nieprzeczytany postprzez Ted » 16 paź 2014, o 23:00

dartex Przepraszam
Nie będę się z Tobą spierał, Twój wybór.
W lidlu już takich produktów nie ma, ostania promocja była http://tugazetka.pl/lidl/2013.09.16.sprzatanie/12615,Czyscik,z,welny i było tam napisane że to wełna stalowa. :seeongoogle:
Więc się nie nadają :) Wszystko robisz na opak i tyle :dobranoc:
Ted

Nieprzeczytany postprzez darek69 » 24 paź 2014, o 16:03

Jedno pytanie. Jak duża jest różnica w wyrobie między zmywakami a sprężynkami.Tak poglądowo proszę.Teraz robię na zmywakach i towar prima sort.pozdrawiam.
darek69

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 24 paź 2014, o 16:30

Materiał:
Sprężynki - kwasówka 304
Zmywaki - na pewno nie kwasóka bo jak wrzucę do kąpieli trawiennej to mi w kilka sek znika, tylko brązowa chmurka po nim zostaje.
Ale trzeba przyznać, że nie rdzewieją.

Orientacyjne parametry HETP :
Sprężynki - wg zapewnień producenta wysokość półki teoretycznej 16mm, hmmmm?...
Zmywaki - z tego co piszą na forach wysokość pułki waha się w granicach 4,5 - 5,5 w zależności ja się je upcha.

Osobiście wolę sprężynki nie tylko dla HETP ale także ze względów estetycznych, zawsze będą jak nowe, natomiast zmywaki po pewnym czasie ciemnieją i brzydko to wygląda.
Ale na zmywakach też można zrobić "absolucik" pierwsza klasa, bo masz wystarczająco wysoką kolumnę :)

Pozdrr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez dartex » 24 paź 2014, o 16:52

sprezynka.png
20141024_163829.jpg
20141024_163707.jpg
mam troche miedzi -dzis zrobilem takie cos ale nie wiem czy kontynuowac czy jest sens ?czy nie lepiej zwinac w kulke i wsunac w katalizator?
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
dartex

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 24 paź 2014, o 17:45

Pewnie, że się nadaje, kontynuuj. To na pierwszej fotce jest super :)

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez abak » 24 paź 2014, o 22:31

Nie wiem do jakiego to działu ale trochę ogólnych przemyśleń ze swoich doświadczeń z destylacją i rektyfikacją. Całą przygodę zacząłem wieki temu jeszcze chodząc do technikum chemicznego, jak na tamte czasy miałem skompletowany nawet całkiem fajny sprzęt z półkami fizycznymi (20-cia kilka) szklany oczywiście, wydajność nie powalała ale coś tam zawsze nakapało, temat porzuciłem na jakieś 15 lat, 2 lata temu miałem klęskę urodzaju śliw i powstał pomysł na śliwowicę, po pobieżnym liźnięciu tematu okazało się że nastała epoka stali :) na szybko wypożyczyłem sprzęt z firmy vsop z Pruszkowa, lśniący automat do kupienia coś ponad 3000,- i popełniłem 3 procesy, pierwsza śliwowica - super, drugi czysty spiryt z cukrówki jak wtedy mi się wydawało całkiem niezły i na koniec winiak - śmierdział zbukiem i raczej nie nadawał się do spożycia. Tak czy siak wpadłem w temat jak śliwka w nastaw i 1,5 roku zgłebiałem teorię na forach, w kwietniu zamówiłem aabratka u Pawła do tego wypełnienie - sprężynki miedziane z destylandi, kwasówki niestety im odesłałem, jak dla mnie dramat i zamówiłem u plipka - przepaść w wykonaniu, keg 50l. 2x2kw, dospawane 3 nóżki (mufki M12x40 ze śrubami) i spust (bardzo przydatny), termometry te polecane na forum, wężyk silikonowy - całość nie przekroczyła 1500,- Po pierwszym procesie jedyne co mogę powiedzieć REWELACJA, zostało mi trochę spirytu z automatu i powiem że jakość bez porównania a tamten kosztuje ponad dwa razy tyle i do tego był grzany taboretem gazowym.+ filtr węglowy za chłodnicą....jednak najlepszym automatem jest sama fizyka. Popełniłem już trochę procesów z różnymi ustawieniami i powiem tak, różnic specjalnych w jakości urobku nie zauważyłem, (nie mam w ustach chromatografu, ale nie dajmy się zwariować ma smakować) czy klarowane czy nie klarowane, czy przepracowane czy nie do końca, z różnych drożdży, drugi raz metodą 55% i w trakcie rozrabianie do 20%, więc skłaniam się do optymalizacji czasowej procesu. Ostatni proces wyglądał tak: Rektyfikacja nastawu- grzanie 4kw 65 min. 200 ml do zlewu, zakręcenie zaworka po 5 min jak temp na dolnym zaczyna spadać odłączam 1 grzałkę i od razu zaczynam odbiór przedgonu- odbieram kubusia (330 ml w 1 h) i przełączam na główny 1,6 l/h po ~1h minimalnie zmniejszam do 1,4 l/h , po następnych ~2,5 h jak zaczyna się podnosić na dolnym zmniejszam do 0,8/h po następnej godzinie mam niecałe 5,5l urobku, min zwiększam tempo temp na dolnym 94 odbieram pogon aż na górnym zaczyna ostro iść do góry w 45 min. odbieram ok.0,7 l pogonu, 5-ty wsad mam 36l nastawu dodaję pogony z 4-ech procesów i wody do pełna kega, po 5-ciu procesach otrzymuję ~27l surówki. 32 h pracy 76 kwh , 1,5 m3 wody koszt uzyskania 27 l surówki ~ 190 pln. Teraz drugi raz : 13,5 l surówki dopełniam gorącą wodą z kranu prosto do kega na full, grzanie 4 kw jakieś 45 min odbiór 100 ml, po 5 min odłączenie 1 grzałki odbiór 0,5 l przedgonu w 1,5h przełączenie na serce 1,4 l/h i tu można iść na dłuuuugi spacer, po ~7h zmniejszenie temp, po 9-tej godz. na dolnym temp zaczyna się podnosić a ja mam 11 litrów dobrego, odbieram jeszcze ~0,5 l gorszego i 0,5l pogonu 1 litr w całym procesie gdzieś się ulatnia... czas 2 procesów surówki 25h 54 kwh + 1,2 m3 wody, reasumując otrzymuję 22 l dobrego w cenie ~ 240 pln wliczając jeszcze powiedzmy kwasek i wodę na nastaw. Wszystkie obliczenia i czasy są pi razy oko, siedzę sobie w pracy i piszę z pamięci, ale mniej więcej tak to wygląda. No to się rozpisałem, trochę jak na zebraniu AA :D , obiecuję że to pierwszy i ostatni taki długi post.
abak

Nieprzeczytany postprzez abak » 24 paź 2014, o 22:44

Jeszcze co to kolumny Pawła, jak już się dobrze pozna kolumnę polecam znaczniki na zaworku, zamiast flamastrem bzyknąć delikatnie np. szlifierką precyzyjną, i druga sprawa - na początku przy odkręcaniu katalizatora haratałem sobie łapy teraz stosuję trik jak na foto + szmatka i pięknie się odkręca.
abak

Nieprzeczytany postprzez jestjakjest » 29 paź 2014, o 12:08

Jeśli mogę coś napisać ze swojego krótkiego doświadczenia, to chciałbym przekazać, że moja kolumna pracuje na tzw. druciakach i nie są to druciaki z Lidla. Kopiłem kolumnę już z takim wypełnieniem i miedzią w postaci sprężynek, gotową do pracy. Jestem z niej zadowolony. Koleś który ją wykonał zrobił to w sposób przemyślany, profesjonalnie Można powiedzieć, że pracuje "sama".
Myślę, że prostą miarą jakości absolutu w moim przekonaniu jest fakt, że jak rozcieńczy się go do 30% (lub jeszcze niżej) to nie wyczuwa się negatywnego smaku i zapachu. Uważam, że to jest dobry podstawowy test na sprawdzenie jakości produktu finalnego. Wszyscy dobrze wiedzą, że im wyższy % tym mniej czuć niepożądany smak czy zapach. Te negatywne czynniki "chowają" jakby się w procentach.
A tak na marginesie pozdrawiam Andrzeja, dużo wyniosłem z twoich rad. :witam:
jestjakjest

Nieprzeczytany postprzez dzejk » 26 sty 2015, o 13:00

Zdecydowałem się na sprężynki i okazuje się że kolega plipek ma fajny przejrzysty sklep
http://destylatory.sklep.pl/index.php?c ... er=sitemap
przy okazji wytestuje snake 24
dzejk

Nieprzeczytany postprzez dzejk » 27 sty 2015, o 21:39

jak potraktowaliscie sprezynki od plipka żeby woda destylowana nie smierdziala?
dzejk

Nieprzeczytany postprzez ryzykant » 27 sty 2015, o 23:19

Zgodnie z zaleceniami producenta na dole tej strony: http://pracowniametaloplastyczna.pl/pl/porady .
ryzykant

Nieprzeczytany postprzez dzejk » 27 sty 2015, o 23:50

Wyczytałem ze to nie przynosi zamierzonego efektu
dzejk

Nieprzeczytany postprzez dzejk » 2 lut 2015, o 23:36

Dobra pany sprezynki w środku i co? I tak jak myślałem nic! Nie ma różnicy jak było szkło potem zmywaki i cudowne sprezynki na końcu .... nic się nie zmieniło poza stabilniejsza temperaturą. Dla mnie to pic na wodę fotomontaż. Jak padło pytanie na innym forum co to daje to tylko pusta teoria i encyklopedia a nikt nie powiedział ze daje to to i to.
dzejk

Nieprzeczytany postprzez johny » 3 lut 2015, o 00:22

dzejk napisał(a):Dobra pany sprezynki w środku i co? I tak jak myślałem nic! Nie ma różnicy jak było szkło potem zmywaki i cudowne sprezynki na końcu .... nic się nie zmieniło poza stabilniejsza temperaturą. Dla mnie to pic na wodę fotomontaż. Jak padło pytanie na innym forum co to daje to tylko pusta teoria i encyklopedia a nikt nie powiedział ze daje to to i to.

@dzejk widzę,że masz kaca,ale pewnie nie po tym alkoholu po rektyfikacji na sprężynkach od Pilipka bo takie wypełnienie oczyszcza rektyfikat doskonale. Musisz podumać czy prowadząc proces rektyfikacji przy zmianie wypełnienia wszystko poszło
OK.,ale jeśli piszesz że kolumna była bardziej stabilna tak jak z innym wypełnieniem to powinno być lepiej tym bardziej,że wypełnienie pryzmatyczne dało ci więcej półek teoretycznych. Jeżeli to był pierwszy raz na tym wypełnieniu to warto spróbować
jeszcze raz i dotrzymać reżimu procesu. Pomimo zastosowania sprężynek jak kolumna nie pracowała na pełnej rozdzielczości to efekt zmiany wypełnienia mógł być znikomy. :dobani:
johny

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 3 lut 2015, o 08:42

@Dzejk. Bo aby to coś dało to trzeba najpierw posłuchać rad udzielanych na forum.
Tyle razy pisałem, że po wymianie na sprężynki ciężko poczuć różnicę na jakości w sprzęcie LM a co mowa na CM (palcówka)
Aby była jakość musisz się przesiąść na kolumnę opartą na projekcie NS. np na Aabrataka i poprawnie prowadzić proces.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez man111 » 3 lut 2015, o 10:30

siedestyluje napisał(a):@Dzejk. Bo aby to coś dało to trzeba najpierw posłuchać rad udzielanych na forum.
Tyle razy pisałem, że po wymianie na sprężynki ciężko poczuć różnicę na jakości w sprzęcie LM a co mowa na CM (palcówka)
Aby była jakość musisz się przesiąść na kolumnę opartą na projekcie NS. np na Aabrataka i poprawnie prowadzić proces.

Pozdr. Paweł.

Bardzo bym prosił byś wyjaśnł w czym są róznice oprócz kształtu w LM,NS i Aabratku?
Na jakiej podstawie twierdzisz, ze LM jest gorsze prawie porównując do CM?

Woli wyjaśnienia, to dla mnie NS jest prekursorem LM i aabratka, Ta sama zasada działania. Aabratek to dokładnie wyprostowany LM lub odwrotnie jak wolisz.
man111

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 3 lut 2015, o 11:06

1- System LM to podział destylatu za pomocą cieczy, stosujemy go w głowicach Nixona Stone'a.
Komu jak komu, ale Tobie trzeba to wyjaśniać?
2 - LM jest lepszy od CM bo w CM jest to bardzo utrudnione a wręcz dla niektórych niemożliwe. Więcej na ten temat opisałem tu http://siedestyluje.pl/viewtopic.php?f=7&t=265

Więcej o systemach znajdziesz tu http://siedestyluje.pl/viewtopic.php?f=9&t=3

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez man111 » 3 lut 2015, o 11:39

:smile: :smile: :smile: :smile: :smile: :smile: :smile: :smile: :smile:
Gadał dziad do obrazu, a obraz ani razu.

System LM to podział destylatu za pomocą cieczy, stosujemy go w głowicach Nixona Stone'a

To jak to jest? Na sprzecie LM ciezko poczuć a Ns bedzie super?
Czyżby NS to nie to samo co głowica Nixona Stonea? :brawa: :smile:

No właśnie, komu jak komu mnie kitu nie wciskaj, ze głupot nie piszesz.
man111

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 3 lut 2015, o 12:06

No czego jeszcze nie rozumiesz? Napisałem, że jak wymienisz wypełnienie na lepsze w sprzęcie LM (obojętnie jakim) to ciężko będzie poczuć różnicę.
To tym bardziej w niepoprawnej i przestarzałej konstrukcji CM (palcówka) niech się nikt nie spodziewa, że będzie mu dopę urywało.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez man111 » 3 lut 2015, o 12:53

No czego jeszcze nie rozumiesz? Napisałem, że jak wymienisz wypełnienie na lepsze w sprzęcie LM (obojętnie jakim) to ciężko będzie poczuć różnicę.

Sam piszesz,ze LM to oparta na NS, to własnie nie rozumie.
Jeszcze to "obojetnie jakim"

Ja rozumie to tak co piszesz. Wymienisz na sprezynki wypełnienie, to poczujesz róznice w aabratku, w NS ale w LM juz niekoniecznie.
Tylko za chwile przyznajesz ze LM to modyfikacja jak aabratek na podstawie NS.
Napisz czemu Na LM(obojetnie jakim) nie poczuje sie zmiany. I jakie te obojetnie jakie są LM?

CM zostaw, bo tu sie zgadzam. Tam najwiekszy wpływ to umiejetności.
man111

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 3 lut 2015, o 14:09

Masz, jak krowie na rowie:
Głowice oparte na projekcie Nixona Stone'a, które mają system LM Liquid Management.

Czyli jak wymieni poprawnie ubite zmywaki zmywaki na sprężynki to na wysokim Aabratku także nie poczuje zmiany (organoleptycznie)

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez man111 » 3 lut 2015, o 14:17

Ile razy blondynka śmieje się z dowcipu???
Trzy razy.
Pierwszy raz, jak się jej opowie.
Drugi raz, jak sie jej wytłumaczy.
Trzeci raz, jak zrozumie.

No to jestem gorszy od blondynki :płacze:
man111

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 3 lut 2015, o 14:23

Spoko :łyk:
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez johny » 3 lut 2015, o 16:05

Paweł, tak strzel kielicha :wódkalepsza: bo ta dyskusja może skończyć się jak na grafice.
nie dyskutuj.jpeg

Ps. Nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu,a potem pokona doświadczeniem.
johny

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do GDZIE ZROBIĆ ZAKUPY, CO POLECAMY