Próbki dla siędestyluje

Miejsce na luźne rozmowy o wszystkim.

Re: Próbki dla siędestyluje

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 13 sty 2017, o 10:10

Nad ma ok 110cm
Półka ma prawie tyle samo co na sprężynkach, lub ok 0,5cm mniej w zależności czy się mocniej uciśnie zmywaki czy słabiej. W czasie testu tylko 3 zmywaki i lekko wstawały.
W testach wyszła tak jak na załączniku. Zauważ tylko jakie słabe RR miałem w czasie pomiaru.

Lesgo. Przystaw ucho i sobie posłuchaj, lub zamontuj tam podgląd. Dobrym rozwiązaniem do tego celu też jest mieć pomiar temperatury tuż nad mufą kega, tak jak kiedyś robiłem, służył on również jako podpórka.

Pozdr. Paweł.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez Mariusz19029 » 14 sty 2017, o 15:38

Zastanawiajacy jest fakt, że tylko w Twoich testach sprężynki wypadły podobnie jak zmywaki... U innych ta różnica jest większa...

Mariusz
Mariusz19029

Nieprzeczytany postprzez lizard » 14 sty 2017, o 16:29

siedestyluje napisał(a):...Lesgo. Przystaw ucho i sobie posłuchaj, lub zamontuj tam podgląd. Dobrym rozwiązaniem do tego celu też jest mieć pomiar temperatury tuż nad mufą kega, tak jak kiedyś robiłem, służył on również jako podpórka.

Całkowicie nie rozumiem tego co piszesz. O co Ci chodzi? Co mam sobie posłuchać? I do czego niby ma służyć termometr między kolumną a kegiem?
lizard

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 14 sty 2017, o 16:47

Jak masz dobry słuch i znasz swoją kolumnę to może usłyszysz strumyk spływający do kega.

Jak masz termometr tuż nad mufą kega to on Ci powie czy pracujesz z nad refluksem.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez lizard » 14 sty 2017, o 17:03

Załóżmy że przyłożę ucho do kolumny i posłucham strumyczka. To jak ze słuchu mam wyliczyć ilość powracającej flegmy?
A jak wyliczyć ze wskazań termometru?
A tak apropos - Ty używasz termometru zamontowanego miedzy kegiem a kolumną? Bo ostatnio nic o tym nie pisałeś. Ostatni raz to chyba ze 4 lata temu. Jeśli nie używasz to dlaczego na niego się powołujesz odpowiadając na moje pytania?
lizard

Nieprzeczytany postprzez tabikgo » 14 sty 2017, o 19:45

Mariusz, TaniCukier proponował dopytać gdzie jest termometr. W mojej kolumnie robionej przez Pawła, dolny termometr jest umiejscowiony 12cm nad początkiem wypełnienia zmywakami. Poniżej znajduje się "katalizator" wypełniony sprężynkami miedzianymi o długości wynoszącej na moją prośbę 25cm. Zaś 40cm o których wspomina TaniCukier, to odległość od górnego termometru do końca wypełnienia. W kwestii wysokości półek, być może zainteresuje Cię ten link: http://www.destylacyjny.pl/akcesoria-de ... 04-mm.html

Pozdrawiam,
Piotr.
tabikgo

Nieprzeczytany postprzez Mariusz19029 » 14 sty 2017, o 19:58

Tabikgo, widzę, że z Tobą można spokojnie porozmawiać, dzięki za link i informację o kolumnie. Mam kilka pytań.
1. Wierzysz, że sprężynki o takim przekroju faktycznie mają hetp 3 cm?
2. Do drugiej destylacji wyjmujesz miedź czy ją zostawiasz?
3. Ty, tak jak Paweł też uważasz, że wypełnienie pod dolnym termometrem nie ma znaczenia?

Mariusz
Mariusz19029

Nieprzeczytany postprzez lizard » 14 sty 2017, o 23:48

tabikgo napisał(a):W kwestii wysokości półek, być może zainteresuje Cię ten link: http://www.destylacyjny.pl/akcesoria-de ... 04-mm.html

Mariusz19029 napisał(a):1. Wierzysz, że sprężynki o takim przekroju faktycznie mają hetp 3 cm?

Wysokość HEPT sprężynek z tego linku jest prawdopodobna. Ale trzeba pamiętać, że to jest tylko wysokość średnia dla długości kolumny użytej do badania. My musimy wziąć dużą poprawkę na deklarowana wartość.
Wysokość HEPT w naszych kolumnach zależy od przyłożonej mocy, szybkości odbioru, prawidłowego zroszenia , a także od efektywnego ocieplenia kolumny.
Im dłuższa kolumna tym półka jest mniejsza. Im bardziej jednolite wypełnienie tym półka jest mniejsza. Bo sprężynka sprężynce nie jest równa. Liczy się sposób zwijania a także sposób cięcia. Liczy się także sprężystość drutu z którego sprężynka jest zrobiona.
Tak więc jak widać w naszych kolumnach wysokość półek może się bardzo różnić od tej deklarowanej przez producenta dla sprężynek, które kupiliśmy.
lizard

Nieprzeczytany postprzez Mariusz19029 » 15 sty 2017, o 00:29

lizard napisał(a):Wysokość HEPT sprężynek z tego linku jest prawdopodobna. Ale trzeba pamiętać, że to jest tylko wysokość średnia dla długości kolumny użytej do badania. My musimy wziąć dużą poprawkę na deklarowana wartość.

Załóżmy, e całą kolumnę fi 70 mm o długości 170 cm zasypę sprężynkami z linku, miedzianymi, a drugą kolumnę identyczną spręzynkami od Plipka. Będę grzał obie kolumny mocą 3700W i odbierał przy PR 1:5. Według Ciebie w której kolumnie będzie więcej półek?
Wydaje mi się, że te miedziane nie są za dobrej jakości i będzie różnica nawet 3 krotna na ich niekorzyść. Przeciez na białym i czarnym było wiele badań w identycznych warunkach i spręzynki tego typu co w linku miały dużo gorszy parametr HETP.

Mariusz

P.S. To już uważam, że lepszy parametr mają zmywaki, które używa Paweł.
Mariusz19029

Nieprzeczytany postprzez lizard » 15 sty 2017, o 00:46

Mariusz. masz rację. Moja wina. Już jestem chyba zmęczony i pisałem trochę na pamięć sugerując się że podany przez tabigko link dotyczy sprężynek KO. Nawet go otworzyłem. Nie wiem jak mnie mogło przymulić, ze nie zauważyłem, że są miedziane... :głupek:
Trzeba było poczekać do rana z tym postem.
Przepraszam. Żebym mógł edytować tobym poprawił.
Oczywiście, że te miedziane nie mają tak małego HEPT. Zwłaszcza jeśli są takiego jak widać kształtu. Nie wiem jak oni je badali.
Reszta mojego wywodu na temat sprężynek KO jest aktualna.
lizard

Nieprzeczytany postprzez Mariusz19029 » 15 sty 2017, o 01:06

Rozumiem, nic się nie stało,jest już późno, cieszę się że sprostowales. :friends:
Dzisiaj już tak jaj wspomniałem jest późno i nie chcę mi się rozpisywać, ale uważam, że to co napisałeś odnośnie flegmy, która spływa aż do Kotła to nie do końca tak jest. Mam inne zdanie, ale to już jutro napisze dokładniej.

Mariusz
Mariusz19029

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 15 sty 2017, o 09:37

Sprawa jest prosta. Wypełnienie na, którym nie ma flegmy nie działa (w sensie że nie tworzą się na nim półki) Flegma nie zawsze dopływa na sam dół.
Ilość półek w kolumnie zmienia się nam w zależności od RR.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez lizard » 15 sty 2017, o 10:30

Brawo. Nareszcie mądre słowa. Tylko, żebyś umiał je uzasadnić to byłby ideał.
Dlatego ciągle się zastanawiam ile w Tobie jest żartownisia a ile ignoranta.
Jednak, żeby nie było za różowo. Jak zwykle sprowadziłeś dyskusję do ogólnych oczywistych stwierdzeń. Dobre i to bo przynajmniej widać przebłyski że coś tam w Twojej głowie jednak sie znajduje.
Tylko, że dyskusja między nami dotyczyła określonego z podanymi danymi przypadku. Miałeś tylko określić, który z tych dwóch przypadków jest nad refluksem i ile flegmy wraca na wypełnienie. I to uzasadnić w prostych słowach. Przykro mi ale tego nie zrobiłeś.
lizard

Nieprzeczytany postprzez Mariusz19029 » 15 sty 2017, o 11:19

siedestyluje napisał(a):Wypełnienie na, którym nie ma flegmy nie działa (w sensie że nie tworzą się na nim półki)

Tylko, żeby tak było to byśmy musieli olać PR i zbyt szybko odbierać, wtedy półki faktycznie zaczynają się nam rozjezdzac.

Mariusz
Mariusz19029

Nieprzeczytany postprzez tabikgo » 15 sty 2017, o 23:27

Mariusz,
1. Wierzę, że sprzedawca przyjął wysokość półki równą długości sprężynek ;)
2. Zostawiam miedź. Nie zamienia jej na zmywaki.
3. Nie pracowałem bez wypełnienia pod dolnym termometrem.

Pozdrawiam,
Piotr.
tabikgo

Nieprzeczytany postprzez Mariusz19029 » 15 sty 2017, o 23:47

tabikgo napisał(a):1. Wierzę, że sprzedawca przyjął wysokość półki równą długości sprężynek
2. Zostawiam miedź. Nie zamienia jej na zmywaki.
3. Nie pracowałem bez wypełnienia pod dolnym termometrem.

1.WIdzisz, bardzo możliwe, że tak zrobił, jednak to tylko świadczy o jego niewiedzy i ignorancji, więc faktycznie wysokość tej półki może być 3,5, a nawet 15 cm, w każdym razie na pewno gorsza od sprężynek Plipka i zmywaków.
2. Nie wolisz mieć więcej półek teoretycznych, wyjmując sprężynki, a wkładając zmywaki?
3. Nie chodzi o brak wypełnienia, tylko jak uważasz, jeżeli pod dolnym termometrem wsypiesz powiedzmy szkło, to będzie to miało jakiś wpływ względem kolumny w której na dole miałbyś powiedzmy zmywaki?

Mariusz
Mariusz19029

Nieprzeczytany postprzez tabikgo » 16 sty 2017, o 01:51

1. Te http://destylatory.sklep.pl/index.php?i ... er=product lub http://destylandia.pl/index.php?id_prod ... er=product są lepsze od wcześniej linkowanych?
2. Ile więcej półek? Nie chce mi się przekładać.
3. Nie wiem. Nie pracowałem na szkle. Zawsze mam sprężynki miedziane w katalizatorze. Mój "feeling" mówi mi, że jeśli szkło ma gorszą półkę od zmywaków, wówczas termometr zareaguje wcześniej.

Pozdrawiam,
Piotr.
tabikgo

Nieprzeczytany postprzez Mariusz19029 » 16 sty 2017, o 02:13

1. Te sprężynki wydają mi się raczej kiepskie, to już bym chyba wolał ten zmywak miedziany.
2. Ty masz 25 cm miedzi, Paweł 30 cm. Ile półek więcej, to zależy od parametru HETP sprężynek miedzianych, a zmywakow których używacie. Jestem w stanie stwierdZić, wydaje mi się, że Radius robił takie badania w których wyszło, że takie sprężynki miedziane miały hetp 2 razy gorszy od zmywakow,a chyba 6 razy gorszy od sprężynek pryzmatycznych. Więc jednak cenne półki się traci...
3. Też tak uważam

Pozdrawiam,
Mariusz
Mariusz19029

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 16 sty 2017, o 08:54

Wypełnienie na, którym nie ma flegmy nie działa w katalizatorze nie masz żadnych półek. Naprawdę to takie trudne do ogarnięcia?
Jak mogą być tam połki skoro przez ogromną większość procesu albo i przez cały tam jest tylko sama para?
Aby tam mieć połki musiałbyś mierzyć temperaturę tuż nad kegiem i na jej podstawie korygować odbiór.
10 półka to mit. viewtopic.php?f=19&t=608

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez Asus » 16 sty 2017, o 09:56

Przeciez pare postow wyzej pisales ze flegma wraca az do kega wiec o co Ci chodzi z tym postem?
Asus

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 16 sty 2017, o 10:14

Czytać nie umiesz? Flegma wraca ale tylko wtedy jak pracujemy z nad refluksem.
U Ciebie to nawet pół kolumny nie działa jak należy bo Ty robisz na górny. Maskara!

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez lizard » 16 sty 2017, o 10:26

Tak z ciekawości. Te pigułki co je bierzesz - to jakiego koloru są? Też takie chcę...
lizard

Nieprzeczytany postprzez Mariusz19029 » 16 sty 2017, o 10:32

siedestyluje napisał(a):Wypełnienie na, którym nie ma flegmy nie działa w katalizatorze nie masz żadnych półek. Naprawdę to takie trudne do ogarnięcia?

Mówisz, że tam nie ma żadnych półek, to według Ciebie od jakiego miejsca w kolumnie te półki są?

Mariusz
Mariusz19029

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 16 sty 2017, o 10:37

Przecież sprawa jest oczywista.
Półki zaczynają się od tego miejsca w którym znajduje się wracająca flegma.
Nie ma flegmy - nie ma półek.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez Mariusz19029 » 16 sty 2017, o 12:36

A czy czasem na całej wysokości kolumny nie występuje wymiana para ciecz? Jak para o temperaturze 90*c jak wylatuje z kotla ma dotrzeć do głowicy i dopiero tam się skroplic skoro tam jest temperatura ok 77*c?

Mariusz
Mariusz19029

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wirtualna knajpa