Potrzebuję pomocy.

Kupię, sprzedam

Potrzebuję pomocy.

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 28 kwi 2016, o 11:03

Szukam chętnego/chetnych do zrobienia próbki w celu wyliczenia półki dla zmywaków 304 z Destylandji.
Zadanie polega na tym aby puścić przez 15cm-wy odcinek wypełnionej kolumny surówkę o mocy np 16%
W tym celu należy:
- ustawić grzanie na moc roboczą (dla 70tki to 3500W, dla 63,5 2400W)
- sprawdzić ile idzie na minutę na odkręconym zaworku.
- zwilżyć wypełnienie (zakręcić na parę min zaworek odbioru)
- ustawić RR w stosunku 1-5
- jak już będzie właściwy RR odebrać próbkę do pomiaru mocy
- zmierzyć % dokładnym alkoholomierzem w temperaturze 18-20st.
Test można zrobić przy okazji także dla sprężynek, zmywaków z Lida, lub inne wypełnienia jeśli ktoś ma ochotę. Nawet jako tylko porównanie poszczególnych wypełnień test da to dużo do myślenia.
Osoba, która się zgłosi otrzyma ode mnie wstawkę do kolumny taką aby pasowała do kega wypełnioną druciakami, oraz sprężynki do powtórzenia testu, za wysyłkę także ja płacę. Jak ktoś nie chce się ujawniać może napisać do mnie na priw w tej sprawie i wszystko ustalimy.

Uwagi, wskazówki, porady co do testu mile widziane.

Liczę na waszą pomoc w rozwijaniu naszego hobby. Pozdr. Paweł.

'
siedestyluje

Re: Potrzebuję pomocy.

Nieprzeczytany postprzez boxer1981228 » 28 kwi 2016, o 11:40

1:5 a nie powinno być 1:4 ? I mała sugestia, przy mierzeniu dokładnym alkoholomierzem musi być dokładnie 20 °C . Tak jak napisałeś 18-20, to przy 18 będzie spora różnica tak jak i przy 22 ;)

A jak zrobisz kawałek rury z dn65 to ja się piszę na testy ;) alkoholomierze gomarowskie też posiadam.

PS
Niestety wysyłka międzynarodowa :(
Pozdrawiam
Box
boxer1981228

Nieprzeczytany postprzez brzuchacz » 28 kwi 2016, o 11:55

Mogę to zrobić na rurze 42x3 (półmetrowy odcinek). Niekoniecznie na rurze 70 czy 63. Mogę sprawdzić kilka stopni ubicia/zagęszczenia zmywaków. Odcinek rury nie może być za długi, bo też zadziała jak bardzo słabe wzmocnienie. Alkoholomierza gomarowskiego nie posiadam, ale mam wystarczająco dokładny (sprawdzony wielokrotnie) alkoholomierz SpiritFerm. Pomiar mocy może być dokonany wyłącznie w temperaturze 20 stopni, inaczej moc jest zaniżona lub zawyżona na tyle znacznie, że takie badanie można o kant dupy rozbić. Refluks 1:4, czyli standardowy. Na refluksie 1:5 wysokość HETP wyjdzie niższa, bo wypełnienie lepiej pracuje z większą ilością orosienia.
Dostarczcie mi tylko zmywaki 304 z Destylandii, później wam je zwrócę.
brzuchacz

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 28 kwi 2016, o 12:22

Pół metra to za dużo bo powstanie już spirytus. Moim zdaniem 20cm to maks. Niestety posiadam tylko wspomniane rury i flansze do nich plus jeszcze 76mm.

Jak już ktoś się za to weźmie to przy okazji można pobrać próbki przy różnym RR. Niewiele roboty przestawić zaworek. Nie tylko można zobaczyć co leci na 1-4 ale także np.1-6, 1-8 ect....

@Boxer. Skoro jesteś za granicą to sam możesz się postarać o kawałek rury i przeprowadzić testy.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez brzuchacz » 28 kwi 2016, o 12:23

Wysokość wypełnienia w środku dobiorę tak, aby uzyskać odpowiednią moc na wyjściu. Chodzi mi tylko o zastosowanie niskiej rury z głowicą, żeby uniknąć dodatkowego wzmocnienia na ściankach rury przy większych wysokościach.
brzuchacz

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 28 kwi 2016, o 12:32

Dlatego własnie nie zlecam to tego rury np od katalizatora bo obawiam się, że przez niepotrzebny kawałek pustej przestrzeni wypełnienie nie trafi na środek.
Przy rurze na wymiar wypełnienie będzie ok 1-2 cm pod rurką przelewu z jeziorka i nie ma opcji aby ściankowało.
No oczywiście po warunkiem, że ktoś ma dobrze wykonaną głowicę i nie ma pustego miejsca pomiędzy rurką powrotu a wypełnieniem.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez brzuchacz » 28 kwi 2016, o 12:42

Ściankowanie to najmniejszy (dla mnie problem), szybko się go pozbędę jeżeli już wystąpi. Potrzebuję tylko kogoś, kto użyczy tych zmywaków na czas testów.
brzuchacz

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 28 kwi 2016, o 12:48

Kup w Destylandji i już, tylko koniecznie te z 304 bo mają i inne.
Lub jak wolisz to podaj na priw adres do wysyłki to ja Ci je podeślę, mogę także uspawać co trzeba do testu, koszta oczywiście biorę na siebie.
Mów co trzeba a ja wyślę.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez brzuchacz » 2 maja 2016, o 23:23

Dostanę na testy twoją kolumnę (fi 70mm) wraz ze zbiornikiem, zmywakami ze stali 304 z Destylandii i kegiem. Jedyne co zrobię to podmiana grzałki (2+1,5) na mocniejszą (3x2), a testy przeprowadzę jak najszybciej, ale 6-15 maja będę "zajęty" swoimi sprawami, więc może się okazać, że testy wypadną po 15tym maja.
brzuchacz

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 3 maja 2016, o 02:51

Ok.nie ma sprawy.
Reszta na priw.

Pozdrawiam. Paweł
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 4 maja 2016, o 07:58

No ile będę czekał. Dawaj na priw adres i telefon. Jakiś tajemniczy jesteś, zadzwonię to się najpierw trochę poznamy.

Pozddr. Paweł.

ps. Mój dobry przyjaciel radzi mi aby nie udowadniać, że nie jestem wielbłądem, niech Ci co nie wierzą dalej sobie piorą kieszenie.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez boxer1981228 » 4 maja 2016, o 11:51

Nie każdy jest tresowana małpka i wierzy w to co oznajmiasz. Niektórzy maja dużo swoich doświadczeń z rektyfikacja i twierdzą wręcz przeciwnie. Więc poczekajmy na te testy i zobaczymy czy zmywaki z destylandii 304 są lepsze od sprężynek Plipka.

Box
boxer1981228

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 4 maja 2016, o 12:43

Zanim poleciłem komukolwiek druciaki najpierw przetestowałem je na sobie. Kto mi nie wierzy niech kupuje sprężynki, nie z mojej kieszeni to idzie.

Czemu kłamiesz? Nigdzie nie pisałem że są lepsze. Pisałem i owszem, że organoleptyczne nie widzę żadnej różnicy w jakości destylatu więc szkoda przepłacać skoro w piciu destylat jest taki sam. Nie rozumiem czemu wmawiasz mi to czego nie powiedziałem? Możesz to wyjaśnić?

Pozdr. Paweł.

ps. Lepiej byś odpowiedział na ten post bo bardzo mnie ciekawi Twoja opinia http://siedestyluje.pl/viewtopic.php?f=19&p=5669#p5669
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez brzuchacz » 4 maja 2016, o 14:17

siedestyluje napisał(a):No ile będę czekał. Dawaj na priw adres i telefon. Jakiś tajemniczy jesteś, zadzwonię to się najpierw trochę poznamy.

Pozddr. Paweł.

ps. Mój dobry przyjaciel radzi mi aby nie udowadniać, że nie jestem wielbłądem, niech Ci co nie wierzą dalej sobie piorą kieszenie.

Zamiast angażować cię w tworzenie kolejnej kolumny, wypożyczyłem ją od tej samej osoby, która podzieliła się ze mną próbkami surówki i spirytusu. Do końca maja jej nie potrzebuje i mogę testować ją do woli. Dzisiaj zawiozę ją na miejsce testów i przeprowadzę je dopiero jak zorganizuję odpowiednią grzałkę.
brzuchacz

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 4 maja 2016, o 15:08

Kurna, źle Cię zrozumiałem, myślałem, że to ja mam Ci wysłać.
Ok. ale skoro masz testować moją kolumnę to i na moich zasadach.
Wklejam Ci uproszczoną instrukcję, taką jaką posługiwał się (mam nadzieję) Boxer i masz tak robić jak tu pisze, tylko płukanaki może weź litr.
Takim oto sposobem na zwykłym LM bez bajerów i na jednym najtańszym termometrze ma powstać Absolucik, czyli łagodny w piciu i niczym nie czuć oprócz etanolu.

Prosta jak budwa cepa i krótka instrukcja:
- Dajesz moc na maksa do momentu aż zacznie się rura nagrzewać.
- Zmniejszasz na 3500W i odbierz 1/3 butelki półlitrowej na otwartym zaworku
- Ustaw kropelkowanie ok. 3-4 na sek w czasie kropelkowania możesz także co jakiś czas opróżniać jeziorko
- Uzupełnij butelkę przedgonami do pełna (w sumie pół lita wraz z pierwszą setką)
- Ustaw początkowe tempo odbioru na 50ml/min
- Korekty odbioru rób dopiero jak będzie ciągły wzrost, czyli dopiero jak skoczy więcej niż 0,3st.
- Końcowe tempo to 20ml/min. jak tego tempa nie trzyma to patrzysz jeszcze na górny termometr 2/3
- Jak na 2/3 rośnie pow tego co było to kończysz

Przy drugim razie to samo tyle, że:
Pierwsze ok 0,5L lub nawet 07L serca odbierasz oddzielnie (płukanka)
Ostatnie serce jak dolny nie trzyma ale górny jeszcze tak też łapiesz oddzielnie
Otrzymujesz ok, 1,5L klasy zwykłej a wszystko reszta to Absolucik.

Tylko do tej instrukcji musisz mieć mocny nastaw, jak będziesz robił na słabszym to tak nie szalej z tempem, no ale wiesz chyba.
A i do drugiego razu rozrabiamy ok 1-2 (1- surówka, 2-woda) a nie tak jak Ty robisz, bo moim zdaniem popełniasz błąd dając tylko ok. 20% do drugiego razu.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez brzuchacz » 4 maja 2016, o 15:25

siedestyluje napisał(a):Kurna, źle Cię zrozumiałem, myślałem, że to ja mam Ci wysłać.
Ok. ale skoro masz testować moją kolumnę to i na moich zasadach.
Wklejam Ci uproszczoną instrukcję, taką jaką posługiwał się (mam nadzieję) Boxer i masz tak robić jak tu pisze, tylko płukanaki może weź litr.
Takim oto sposobem na zwykłym LM bez bajerów i na jednym najtańszym termometrze ma powstać Absolucik, czyli łagodny w piciu i niczym nie czuć oprócz etanolu.

Prosta jak budwa cepa i krótka instrukcja:
- Dajesz moc na maksa do momentu aż zacznie się rura nagrzewać.
- Zmniejszasz na 3500W i odbierz 1/3 butelki półlitrowej na otwartym zaworku
- Ustaw kropelkowanie ok. 3-4 na sek w czasie kropelkowania możesz także co jakiś czas opróżniać jeziorko
- Uzupełnij butelkę przedgonami do pełna (w sumie pół lita wraz z pierwszą setką)
- Ustaw początkowe tempo odbioru na 50ml/min
- Korekty odbioru rób dopiero jak będzie ciągły wzrost, czyli dopiero jak skoczy więcej niż 0,3st.
- Końcowe tempo to 20ml/min. jak tego tempa nie trzyma to patrzysz jeszcze na górny termometr 2/3
- Jak na 2/3 rośnie pow tego co było to kończysz

Przy drugim razie to samo tyle, że:
Pierwsze ok 0,5L lub nawet 07L serca odbierasz oddzielnie (płukanka)
Ostatnie serce jak dolny nie trzyma ale górny jeszcze tak też łapiesz oddzielnie
Otrzymujesz ok, 1,5L klasy zwykłej a wszystko reszta to Absolucik.

Tylko do tej instrukcji musisz mieć mocny nastaw, jak będziesz robił na słabszym to tak nie szalej z tempem, no ale wiesz chyba.
A i do drugiego razu rozrabiamy ok 1-2 (1- surówka, 2-woda) a nie tak jak Ty robisz, bo moim zdaniem popełniasz błąd dając tylko ok. 20% do drugiego razu.

Pozdr. Paweł.

Miałem zrobić jedynie testy mocy zalania i HETP, do testów pracy kolumny i jakości urobku nie jestem przygotowany (posiadam na składzie tylko glukozę, którą muszę przerobić w innym czasie), do tego wystarczą mi przekazane próbki. Wspomniany termin, 6-15 maja, jest nietykalny.
brzuchacz napisał(a): 6-15 maja będę "zajęty" swoimi sprawami, więc może się okazać, że testy wypadną po 15tym maja

Do 6 maja nie zdążę przygotować nastawów, a po 15 maja nie zdążę ze zwrotem kolumny na czas. Wystarczy, że na własną rękę organizuję i czekam na grzałkę 3x2 kW (mam już na nią nabywcę po zakończeniu testów, stąd zamawiam ją ze źródła wskazanego przez późniejszego nabywcę).
brzuchacz

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 4 maja 2016, o 15:39

Myślałem, że zagrasz na moim sprzęcie. Aby określić moc zalania nie potrzeba fachowca. Zalanie może się też troszeczkę różnić, wystarczy, że ktoś włoży jeden lub dwa zmywaki mniej, a w przypadku sprężynek mocniej lub słabiej je ubije.

Szkoda, bo jak byś sprawdził metodę OPWS to byś mi uwierzył, że nic nie oszukiwałem.
Może zagadam do tego kolegi to pożyczy Ci na dłużej, daj jego tel na priw.

Pozdr. Paweł.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez brzuchacz » 30 maja 2016, o 17:18

Zrobiłem testy porównawcze HETP, opierając się na metodzie McCabe'a-Thiele'go. Ze względu na czasochłonność porównałem zmywaki KO na standardowym ubiciu (wsunięte obok siebie i lekko ubite, tak samo jako w kolumnie), sprężynki miedziane z katalizatora (zasyp prawdopodobnie jeszcze ręką siedestyluje, bo sprężynki nie były czyszczone, a chyba boxer1981228 zauważył, że prawdopodobnie ulegają one zalaniu przy mocy roboczej 3,5 kW) i sprężynki KO plipka z moich zapasów. Wyniki wraz z uwagami znajdują się poniżej.
Obrazek
brzuchacz

Nieprzeczytany postprzez boxer1981228 » 30 maja 2016, o 17:23

Czyli potwierdziło się to o czym pisałem od początku. Zmywaki mają 2 razy gorszy HETP jak sprężynki. Czyli kolumna od siędestyluje ma troszkę ponad 20 półek ;) Wielkie dzięki brzuchacz za testy :brawa: Już nie wspomnę o moim pompowaniu przy 3,8kW gdzie moc zalania to 4,1kW

Box
boxer1981228

Nieprzeczytany postprzez siedestyluje » 30 maja 2016, o 20:38

Brzuchacz. Weź Ty to jakoś czytelnie opisz.
Jaka wysokość wypełnienia była przy pobieraniu próbek?
Czy wlałeś z powrotem do kega to co odebrałeś pobierając następną próbkę?
Ile miałeś surówki w kegu?
No z tą mocą zalewową to się nie zgadza aż o cały 1000W. Mi zmywaki zalewa na nieco ponad 3500W na 70-tce.

Przy moim teście wyszło o 1% różnicy na mocy próbki i w obydwu przypadkach było 17cm wypełnienia w przypadku sprężynek + podpórka 1cm i tu może ten 1% doleciał ale tego nie wiem, może wystarczyło mocniej upchać zmywaki, tyle, że na trzech to one same wstają.
Aby wszystko było rzetelne musi być identyczna wysokość wypełnienia.

Pozdr. Paweł.

ps. Boxer. daj nam spokojnie pogadać, jak mogę prosić nie komentuj na razie, będziesz miał jeszcze czas potem.
siedestyluje

Nieprzeczytany postprzez boxer1981228 » 30 maja 2016, o 20:57

siedestyluje napisał(a):s. Boxer. daj nam spokojnie pogadać, jak mogę prosić nie komentuj na razie, będziesz miał jeszcze czas potem.

Ale ty nie potrafisz rozmawiać. A jak chcesz mnie uciszyć to tylko ban wchodzi w rachubę ;)
boxer1981228

Nieprzeczytany postprzez brzuchacz » 30 maja 2016, o 21:20

siedestyluje napisał(a):Brzuchacz. Weź Ty to jakoś czytelnie opisz.

Jest czytelnie opisane, wszystkie informacje są pod spodem.

siedestyluje napisał(a):Jaka wysokość wypełnienia była przy pobieraniu próbek?

Opis pod tabelką. Wysokość wypełnienia dla SP KO 13 cm, dla zmywaków KO 23 cm, dla miedzi 30 cm. Wbrew temu co piszesz:
siedestyluje napisał(a):Aby wszystko było rzetelne musi być identyczna wysokość wypełnienia.

odpowiem - nie, wysokość wypełnienia nie musi być identyczna. Musi być taka, aby uzyskać maksymalnie 8-9 półek, aby uzyskać wiarygodne wyniki. Przy 23-30 cm sprężynek KO mogłoby się okazać, że pracuję na granicy tego warunku...

siedestyluje napisał(a):Czy wlałeś z powrotem do kega to co odebrałeś pobierając następną próbkę?

Tak, zwracałem aby uprościć sobie obliczenia, ale nawet jakbym tego nie robił to mogę wziąć poprawkę na zmianę stężenia alkoholu w zbiorniku...

siedestyluje napisał(a):Ile miałeś surówki w kegu?

20 litrów. Nie ma to wielkiego znaczenia, byleby nie zarzucało wsadu na wypełnienie (przelanie zbiornika).

siedestyluje napisał(a):No z tą mocą zalewową to się nie zgadza aż o cały 1000W. Mi zmywaki zalewa na nieco ponad 3500W na 70-tce.

A mi wyszła taka moc, sprawdzałem kilka razy próg zalania dla każdego wypełnienia i tu nie ma mowy o pomyłce. Grzałki przemierzone i przetestowane przed pomiarem.

siedestyluje napisał(a):Przy moim teście wyszło o 1% różnicy na mocy próbki i w obydwu przypadkach było 17cm wypełnienia w przypadku sprężynek + podpórka 1cm i tu może ten 1% doleciał ale tego nie wiem, może wystarczyło mocniej upchać zmywaki, tyle, że na trzech to one same wstają.

Nie wiem o jakim teście piszesz, nie obserwuję tego forum na bieżąco, ale informacji podałeś o wiele mniej niż ja.

Znów zaczyna się wykręcanie kota ogonem. Prosiłeś tylko o testy, dostałeś wyniki na tacy, przesiedziałem nad sprzętem kilka godzin pilnując wszystkiego, a na koniec słyszę, że nie tak to ma być. Metodologia zgodna z przyjętą do tej pory na czarnym i na białym forum, czyli zasypanie rury wypełnieniem, zalanie wypełnienia, stabilizacja, odbiór z RR 1:4 na mocy roboczej (przyjąłem odpowiednio niższą niż moc zalania), podanie mocy odebranej próbki, obliczenie ile półek dało to wypełnienie z kotłem i podparciami, a potem przeliczenie tego na ilość półek generowanych przez konkretne wypełnienie i później obliczenie wartości HETP.
brzuchacz

Nieprzeczytany postprzez boxer1981228 » 30 maja 2016, o 21:40

@bruchacz

Myślałeś że Pawełek tak od razu przyzna Ci rację? Przecież ten test obala całą jego ideologię zmywakową ;). A potwierdza teoria że do zrobienia absoluciku potrzeba 30 półek, których jego kolumna nie posiada ;) No bo wszyscy, którzy o tym mówili ze mną na czele nie mają pojęcia o czym piszą ;)

Box

PS
Ciekawe co teraz wymyśli? Pewnie powie że chidziło mu o porównanie zmywaków z SP miedzianymi ;) Bo te SP to wiadomo było że najlepsze buahahahahaha
boxer1981228

Nieprzeczytany postprzez brzuchacz » 30 maja 2016, o 22:04

siedestyluje napisał(a):Już niedługo zrobimy pomiary mocy próbek powstałych na druciakach 304 z Destylandi i na sprężynkach Plikpa na 15-stu cm odcinku kolumny i wszystko stanie się jasne, przestaniemy gadać po próżni jak to niektórzy odbierają. Policzysz nam wtedy wysokość półki? Bo ja jestem cienki z matmy a poza tym jak zrobi to tak wykształcona osoba jak Ty to nikt nie będzie kwestionował. Mogę na Ciebie liczyć? Proszę.

viewtopic.php?p=5542#p5542

siedestyluje napisał(a):Chodziło mi o policzenie półki jak już będą wyniki z tego viewtopic.php?f=11&p=5572#p5564 No bo wiesz.... jak zrobi to inżynier to nikt nie będzie kwestionował :)

viewtopic.php?p=5573#p5573

Znalazłem tylko tyle. Jak na razie widzę że kwestionujesz mój wynik panie Pawle vel "siedestyluje", mimo że sam niewiele powiedziałeś. Aż wezmę jeszcze przed oddaniem sprzętu nabiję 13cm zmywaków i zadziałam ponownie, będziesz miał takie same wysokości zasypu.

I jeszcze taka uwaga konstrukcyjna - głowica twojego projektu ze skraplaczem ukrytym przed użytkownikiem jest makabrycznie niewydajna. Przepuszcza opary alkoholu jak woda chłodząca nie leje się strumieniem jak do podlewania trawy albo ogródka. Jak temperatura wody chłodzącej przekroczy 40*C to z odpowietrznika (po założeniu małej chłodniczki) lecą krople spirytusu raz po raz. Z mocą grzania powyżej 4 kW jest to samo, woda leje się solidnym strumieniem, a z odpowietrznika dalej kapie.
brzuchacz

Nieprzeczytany postprzez boxer1981228 » 30 maja 2016, o 22:13

No to już wiadomo dlaczego SD zaleca 3,5kW moc roboczą :lol: bo przy wyższej skraplacz nie wyrabia ;)
boxer1981228

Następna strona

Powrót do OGŁOSZENIA